Česky Deutsch

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Užitečné informace > Vyhřezlé meziobratlové ploténky

Vyhřezlé meziobratlové ploténky

Největší zastoupení pacientů s problémy s meziobratlovou ploténkou tvoří tzv. chondrodystrofická plemena (mají plemenně podmíněné degenerace chrupavek), jako jsou jezevčíci, baseti, pekinézové, shi-tzu a mnohá další plemena.

Rizikové období v životě disponovaných psů je nejčastěji mezi 4. – 8. rokem stáří, kdy dlouhodobě zaznamenáváme nejčastější výskyt potíží.
Akutní nástup neurologických příznaků může být po úrazu (abnormální pohyb zad), kdy dojde k tzv. traumatickému výhřezu ploténky.
Alternativou je pomalý nástup chronických bolestí zad, který pak může náhle vyústit v akutní problém.

Příznaky:

V začátku se psi neochotně pohybují, mají bolesti a kulhají na jednu  pánevní končetinu nebo je celá záď ataktická (v pohybu “plave“). Dojde -li k utlačení míchy nebo nervů, snižuje se citlivost končetin a dochází k paréze (obrně) nebo paralýze (ochrnutí).

Doporučujeme vždy co nejdříve provést specializované klinické, případně zobrazovací vyšetření a posouzení celkového stavu. Většina pokročilých případů s neurologickými deficity by měla být bezodkladně (do několika hodin) řešena chirurgicky, aby byla dobrá prognóza vývoje stavu.

Pooperační období vyžaduje nejprve ze strany veterináře a následně i majitele zvířete značnou péči a trpělivost, kdy je důležitá zejména pravidelná rehabilitace a doporučená cvičení se psy v rekonvalescenci.