Česky Deutsch

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Užitečné informace > Veterinární geriatrie – medicína stárnoucích a starých zvířat

Veterinární geriatrie – medicína stárnoucích a starých zvířat

Za psa – seniora se považuje obecně zvíře starší 7-8 let. Menší plemena psů se dožívají vyššího věku v průměru 12-13 let, velká plemena asi 10 – 11 let a obří plemena v průměru 8 let. Nejvyšší věk, kterého se dosud dožil pes, byl 29 let. Kočka nad 10 let věku se považuje za starší, ale obecně jsou kočky schopny dožít se vyššího průměrného věku než psi, hodně záleží na životním stylu. Nejvyšší zjištěný věk kočky byl 32 let.

Mezi obecné příznaky stárnutí patří zejména zhoršené funkce smyslů (zhoršený zrak, sluch, celkové vnímání a reaktivita zvířete), onemocnění srdce, hormonální problémy (velmi často vznikají problémy především s funkcí pohlavních hormonů), snížená funkce ledvin, obezita nebo naopak rychlé hubnutí, větší frekvence výskytu různých nádorových onemocnění.

U staršího zvířete by měl majitel  pravidelně sledovat příjem tekutin. Normální průměrná denní spotřeba vody se pohybuje kolem 50 – 60 ml/ kg hmotnosti. Přesáhne -li 100 ml/ kg za den, jedná se o patologický stav, který by měl být velmi podrobně zkoumán. Často je zvýšená potřeba vody dána hormonálními změnami – nejčastější onemocnění se zvýšeným příjmem vody jsou- cukrovka, Cushingův syndrom, snížená funkce ledvin, u starých fen vznikají často změny hladin pohlavních hormonů po hárání, obvykle spojené se zánětlivým onemocněním dělohy.

Doporučujeme majitelům starších zvířat, aby alespoň 1x ročně nechali v rámci celkové prohlídky svého zvířete rovněž vyšetřit moč a krev. Čím dříve se odhalí snížená funkce jakéhokoliv orgánu, tím jsou lepší výsledky léčby a v mnoha případech se vystačí třeba jen s dietou.

Zásadní význam má kontrolování hmotnosti zvířete. Nepřiměřená hmotnost, zvláště u starého zvířete, zatěžuje výrazným způsobem srdce a dechový aparát, přetěžuje klouby a páteř a vede i k horší funkčnosti jater a ledvin.

Preventivně doporučujeme odstraňovat zubní kámen a provádět hygienu dutiny ústní, kde se může hromadit velké množství baktérií, které se šíří do celého těla.

U starých zvířat jsou velmi často chronické bolestivé stavy vycházející z velkých kloubů a páteře.
Takovýmto pacientům je vhodné zavést šetrné dlouhodobé analgetické programy.