Česky Deutsch

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Užitečné informace > Prostata

Prostata

Onemocnění prostaty se týká většinou psů starších 5 let, nejčastěji jsou postižení psi nad 10 let stáří. Relativně častější je problém u velkých plemen (zejména NO, dobrman, SBT).

Nejčastějším příznakem onemocnění prostaty je přítomnost čiré krve v moči. Krvavá sekrece často i samovolně odkapává z močové trubice mimo močení. Pes může mít problémy s udržením moči, obvykle močí častěji po malých dávkách, někdy bolestivě a s obtížemi. Vlivem zvětšení prostaty dochází většinou i k obtížnějšímu kálení, častému hrbení s nucením na stolici (tenezmy).

Nejčastější problém představuje tzv. benigní hyperplazie prostaty, což je v podstatě nezhoubné zvětšení tkáně v důsledku vysoké hladiny pohlavních hormonů. Dalším častým problémem je vznik prostatických cyst (tkáňových dutinek s náplní). Zánět a abscedace prostaty (prostatitis) se projevuje bolestí podbřišku a většinou je provázena vysokou teplotou. Nádorové procesy prostaty – většinou adenokarcinomy – jsou u psů relativně vzácné  zhoubné procesy pak často vytvářející metastázy.

Nejlepší vyšetřovací metodou pro tkáň prostaty je sonografické vyšetření, kdy lze ideálně a neinvazivně posoudit charakter tkáně, měřit velikosti a srovnávat vývoj nemoci a efekt léčby. Možné je i doplňkové laboratorní vyšetření výplašku prostaty a posouzení krevního obrazu.

Trvalým řešením pokročilých změn tkáně prostaty je kastrace psa, kdy prostata bez vlivu testosteronu velmi rychle atrofuje (zmenšuje se) a přestává psovi působit problémy. U psů, kde není vhodné provedení chirurgického zákroku lze podat léky s anti-testosteronovým efektem, antibiotika a protizánětlivé léky, které dočasně prostatu zklidní nebo provést chemickou kastraci aplikací čipu dočasného efektu. Zhoubné nádory prostaty by se musely řešit kompletním chirurgickým vytnutím změněné prostaty, což je úkon technicky značně náročný, často vede k postoperačním komplikacím ve formě inkontinence (neudržení moči). U těchto případů je nutno dobře zvážit  smysluplnost a etiku provedení takového zákroku vzhledem k celkově špatné prognóze.