Česky Deutsch

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Užitečné informace > Očkování (vakcinace)

Očkování (vakcinace)

U psa by první očkování mělo být provedeno mezi šestým až osmým týdnem věku. Do této doby je štěně chráněno mateřskými protilátkami, které dostane z kolostra (mleziva), což je mléko feny první tři dny po porodu. Pouze u zvláště ohrožených jedinců (hromadné chovy, špatná hygiena,úhyn matky, nemožnost kojení nebo nekvalitní mléko, atd.) je možné štěňatům aplikovat přímo protilátky podobné těm, které za normálních okolností přijímá mateřským mlékem. Při očkování se štěněti aplikují oslabení a upravení původci infekční choroby, kteří nemohou způsobit klinické onemocnění. Na ně reaguje imunitní systém, který si je ukládá do paměti a poté je schopen proti nim vytvořit protilátky a tím úspěšně čelit případné infekci. Při prvním podání vakcíny (tzn.u štěněte, případně u dospělého psa, který nebyl nikdy očkován nebo u kterého interval mezi jednotlivými očkováními překročil jeden a půl roku) reaguje imunitní systém tvorbou protilátek pouze částečně, a proto je nezbytně nutné provést přeočkování, které posílí hladinu vznikajících protilátek na ochrannou úroveň. Doba mezi první vakcinací a revakcinací by neměla přesáhnout jeden měsíc

Poté vždy jedenkrát za rok

Vzhledem k tomu, že se v současné době v našem kraji setkáváme s vyšším výskytem Lymské boreliozy, doporučujeme zařadit do vakcinačního schématu i toto očkování, které psům podle našich zkušeností zajišťuje dostatečnou ochranu proti infekci.

Očkování proti tetanu doporučujeme pouze zvířatům ve zvýšeném riziku kontaktu s možnou infekcí, jako jsou pracovní (psi-záchranáři), pastevecká, případně lovecká plemena.