Česky Deutsch

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Užitečné informace > Ochrana proti vnějším parazitům

Ochrana proti vnějším parazitům

Při jarním oteplení začíná sezóna klíšťat, která vrcholí od konce dubna do května. Druhý biologický vrchol výskytu klíšťat (relativně slabší) je v září. Paraziti jsou limitováni teplotou prostředí, ale i v našich klimatických podmínkách se vyskytují prakticky celoročně. Intenzita výskytu a aktivita klíšťat se zvyšuje s teplotou prostředí. Klíšťata žijí v nadmořských výškách asi do 600 m n.m., nejlépe jim vyhovují listnaté a smíšené lesy a křovinaté porosty v nížinách. Vývoj klíšťat v našich krajích jde přes 3 mezistádia a celý cyklus trvá 3 roky. Každé stádium má jiného hostitele, na psech a kočkách žijí většinou dospělci klíšťat.

JAK KLÍŠTĚ ODSTRANIT

Klíšťata mohou při sání na zvířatech i na člověku přenést především lymskou  BORELIOZU, ale i řadu dalších krevních patogenů (např. anaplazmozu nebo ehrlichii). Pro majitele zvířat je nebezpečná nechráněná manipulace s klíštětem. Při odstraňování je potřeba používat rukavice nebo speciální nástroje.Vždy se snažíme o vyjmutí celého parazita včetně kusadel. Je lepší snažit se vyndat parazita “nasucho“, nekapat na něj olej nebo insekticidní preparáty, které ho udusí. V takovém případě dochází k vylučování většího množství jedovatých látek do místa zakousnutí. Dojde-li k rozmáčknutí těla infikovaného klíštěte, je možný přenos původce boreliozy, jak na člověka, tak i na zvíře. Borelie jsou nejvíce obsaženy v zadních úsecích trávicí trubice klíštěte.

KDE SE KLÍŠŤATA NA TĚLE NEJČASTĚJI VYSKYTUJÍ A CO ZPŮSOBUJÍ

Na těle zvířat se klíšťata nejčastěji zakusují do míst s jemnou kůží , což je na krku, hlavě a na spodině břicha. V místě zakousnutí dochází vlivem vylučování dráždivých slin ke svědění a místní zánětlivé reakci. Škrabáním může dojít k zanesení infekce do kůže a vzniku rozsáhlejšího zánětu kůže (povrchové dermatitidy), což je stav velice svědivý, a proto se zánět rychle šíří do okolí. Je-li parazit dlouho přítomný, nebo se ho nepodaří vyjmout celého, může dojít v tomto místě k vytvoření tzv. granulomu – to je zmnožení vazivové tkáně, která v kůži vytvoří "bouličku". Ta se buď časem zcela vstřebá, nebo trvale zůstává. Při masivním zaklíštění (až několik set klíšťat na jednom zvířeti) může dojít ke vzniku tzv. klíšťové parézy – ochrnutí nervového systému zvířete vlivem působení velké koncentrace toxinů ze slin klíšťat.

PREVENCE

Přípravky kupujte u veterináře – získáte vždy všechny potřebné informace!

Insekticidní spreje a koupele

Nejsou příliš vhodné a mohou být relativně toxické!

výhody

 • levné, běžně k dostání

nevýhody

 • krátkodobý efekt, nutnost aplikace po celém těle, většina zvířat se postřiku bojí, při velmi častém užívání se mohou projevovat příznaky toxicity, zejména u koček!

Veterinární sprej s fipronilem

výhody

 • dlouhodobý efekt na blechy, dobrý i na klíšťata, možnost koupání bez snížení efektu, cenově výhodné, zvlášť, je-li doma více zvířat nebo k opakovanému použití na jedno zvíře, vhodný i pro kočky !

nevýhody

 • nutný postřik celého těla, dlouho na trhu a obvykle již nižší účinnost

Spot on pipety 

výhody

 • snadná aplikace bez stresování zvířete, dobrý efekt u všech druhů preparátů, možnost koupání zvířete bez narušení účinku, u některých repelentní efekt, omezení výskytu blech v prostředí – cenově relativně výhodné, efekt na klíšťata je u většiny preparátů asi 1 měsíc

nevýhody

 • vzácně vzniká mírná kožní reakce v místě aplikace
 • většina nelze použít u koček !!! (vhodný pouze Frontline, Advantage)

Obojky 

výhody

 • dlouhodobý a relativně spolehlivý efekt, dobře cenově dostupné

nevýhody

 • většina není vhodná pro kočky ! obojek musí být trvale na krku zvířete, namáčením obojku při koupání se obvykle částečně snižuje a zkracuje efekt, některé obojky jsou mírně cítit, může vznikat lokální dráždění kůže krku 

Tablety

dnes jenoznačně preferované a nejúčinnější ektoparazitikum

výhody

 • vysoká bezpečnost a účinnost,
 • není kontakt lidí s chemickými insekticidy, jako u kontaktních preparátů
 • prodej vázán na veterinární pracoviště, takže je záruka správné indikace a profesionálního doporučení
 • efekt dle typu přípravku 4-12 týdnů,
 • likvidace parazita než je schopen přenést potenciální infekci,
 • kromě zvířat v celkově špatném stavu nebo prokázané nesnášenlivosti je bez kontraindikací

CHRAŇTE VČAS SVÁ ZVÍŘATA PŘED ŠKODLIVÝM VLIVEM ZEVNÍCH PARAZITŮ