Česky Deutsch

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Užitečné informace > Nemoci víček

Nemoci víček

Nemoci víček – mezi nejčastější poruchy očních víček patří entropium = vtočení víčka dovnitř a ektropium = vytočení víčka ven.

Entropium způsobuje výrazné dráždění rohovky řasami a chlupy víčka. Projevuje se přivíráním oka, zarudnutím, slzením a bolestivostí. Tato porucha může být vrozená, často se však začíná projevovat až mezi 2. – 6. měsícem věku. Dědičnost entropia se popisuje u buldoka, bloodhounda, bernardýna, irského setra, špringer španěla, labradora, kokršpaněla a čau-čau. Entropium je nutné řešit chirurgickou korekcí víčka, jinak dochází vlivem mechanické iritace k poškozování povrchu rohovky.

Ektropium je méně závažné než entropium, protože nedochází k přímému poškozování rohovky. Vychlípením víčka je spojivka náchylnější k dráždění a opakovaným zánětům. Oko je často zarudlé a slzí, proto se doporučuje provést chirurgická korekce víček. Nejčastěji se ektropium vyskytuje u bernardýna, bloodhounda, mastifa, clumberšpaněla a kokršpaněla.

Nádory víček jsou u malých zvířat ze 75% benigní (nezhoubné), nejčastěji se jedná o adenomy. Po kompletním chirurgickém odstranění obvykle nerecidivují.

Tržné rány víček je nutné téměř vždy sešít, a to co nejdříve po zranění. Hojení víček probíhá většinou velice rychle a bez komplikací.