Poškození rohovky mohou vzniknout cizím tělesem nebo úrazem (nejčastěji kočičím drápem, řasou či chlupy víček), nebo infekcí. Projevuje se většinou zakalením povrchu oka, jeho přivíráním, bolestivostí a zvýšeným slzením.
Specifické onemocnění je „keratitis boxerů“, kteří mohou mít rohovku výrazně zeslabenou a jsou tedy náchylnější na její poškození.
Dalším samostatným a častým onemocněním je „keratitis německých ovčáků“ ('Uberreiterův syndrom), kde dochází spíše k nárůstu pigmentu na rohovce a tím zhoršenému vidění. Jde o proces imunitně podmíněný, často sezónně se zhoršující.
Záněty rohovky jsou vážná onemocnění, která je nutné včas léčit a nepodcenit, protože se mohou rozvinout až ve výrazné poškození oka.
Katarakta – šedý zákal - je zakalení čočky následkem ukládání metabolitů dovnitř čočky. Objevuje se často u starších zvířat jako senilní katarakta, ale může být i vrozený problém s plemennou dispozicí či způsobený vlivem metabolických onemocnění, jako je např. cukrovka. Čočka přestane být průsvitná a dostatečně pohyblivá. Oko nemůže zaostřovat a světlo neprochází skrz čočku na sítnici, pacient nevidí. Jediným řešením je pak chirurgické odstranění čočky a případná implantace čočky umělé prováděná na specializovaných oftalmologických pracovištích.
VEDILAB, spol. s r. o.
Pod Vrchem 49
312 00 Plzeň
Mob.: +420 720 995 794
E-mail: info@vedilab.cz
Pondělí-pátek 8:00-18:00
So, ne, svátek 8:00 -13:00
O víkendu a svátcích pohotovostní příplatek 600 Kč (podrobnosti viz Ceník služeb)