Česky Deutsch

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Užitečné informace > Máme březí fenu

Máme březí fenu

Průměrná doba březosti u fen je 63 dní (obecně 58 – 69 dní).
Od 2/3 březosti je nutné feně  v důsledku jejích zvýšených metabolických potřeb upravit krmnou dávku. Ideální volbou jsou granule pro březí a kojící feny. Pokud je fena v graviditě krmena vhodnou kompletní a vyváženou dietou, nedoporučuje se během březosti přidávat jakékoliv doplňky, zejména minerály obsahující vápník, neboť jejich následkem pak mohou v průběhu laktace paradoxně být vážné zdravotní problémy (hypokalcémie, nebo-li poporodní eklampsie).

Obecně se nedoporučuje v období březosti podávání jakýchkoliv léků, odčervení a běžných vakcín.

Zda je fena opravdu březí, můžeme spolehlivě zjistit nejdříve 22.den po nakrytí sonografickým vyšetřením, které rovněž umožní posouzení životnosti plodů. Sonografické určení přesného počtu plodů, vyvíjí-li se jich více než 3, není ale spolehlivé. Přesný počet plodů můžeme následně určit RTG vyšetřením po 45.dni březosti a před porodem případně posoudit jejich relativní velikost.

Doporučujeme chovatelům měřit od 58.dne březosti 2x denně tělesnou teplotu feny v konečníku. Normální teplota se pohybuje mezi 37,0 – 38,5°C v závislosti na plemeni. Poklesne – li náhle teplota o 1 – 1,5°C, je to signál blížící se přípravné fáze porodu, která pak může trvat několik hodin.

Feny jsou před porodem většinou neklidné, zpravidla nepřijímají potravu. Poté teplota opět stoupne na normální hladinu a zhruba do 12 hodin můžeme očekávat narození prvního štěněte. Intervaly mezi štěňaty jsou 20 min – 2 hod i déle. U početnějších vrhů se ke konci porodu intervaly mezi rodícími se štěňaty prodlužují a také u prvorodiček může být průběh porodu celkově delší. Při vypuzování plodů dochází k intenzivním stahům. Nejprve jsou vytlačeny plodové obaly, které prasknou a zvlhčí porodní cesty. Štěně by mělo vyjít nejpozději do 2 hod od prasknutí plodových obalů. Po vypuzení plodu dochází zpravidla k odchodu celého lůžka, ale může také vyjít několik štěňat a až potom následovat odchod více lůžek najednou.

KDY NAVŠTÍVIT VETERINÁŘE:

  • fena je březí více než 70 dní bez příznaků porodu
  • nedojde-li k porození štěněte do 2 hod od prasknutí plodových obalů
  • jsou-li intervaly mezi štěňaty delší než 2 hod.
  • je-li celková doba porodu delší než 24 hod.

Řešením komplikovaného porodu je obvykle „císařský řez“ – vybavení plodů z dělohy matky operačním řezem břišní dutiny v celkové anestezii, který může být neodkladným zákrokem pro zachování života plodů a matky.

Včas a šetrně provedený císařský řez je pro fenu menší zátěží než dlouhý a problematický porod. Císařský řez není překážkou dalších krytí, porodů a  chovatelského využití feny.