Česky Deutsch

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Užitečné informace > Letní záněty kůže

Letní záněty kůže

Představují  zejména u dlouhosrstých plemen psů velmi častý problém. Příčinou vzniku kožní infekce je obvykle poranění kůže a rozšíření běžných baktérií ze srsti a okolní zdravé kůže. Nejčastěji dochází k vytváření mokvavých ložisek na tvářích a krku. Velice často má pes současně infekci i v ušním kanálu. Zánět silně svědí, proto se intenzivním škrabáním rychle rozšiřuje.

Časté koupání psů v řekách a rybnících také v létě přispívá k rozvoji kožní infekce.

Velkou roli dále hrají u nechráněných psů ektoparazité, zejména blechy, klíšťata a zákožky svrabové. Tito parazité dráždí kůži a způsobují výrazné svědění jehož důsledkem je vznik sekundární infekce kůže. Je nutné zavést preventivní opatření, která budou co nejlépe bránit možné invazi parazitů.

Při celkově začervenalé kůži a intenzivní svědivosti je nutno myslet i na alergické reakce. Ty jsou u psů i koček daleko častější, než se většina lidí domnívá. Rychlému šíření již vzniklých mokvavých ložisek na kůži předejdeme včasným ostříháním srsti nad lézí a v jejím okolí. Zasušovat a dezinfikovat mokvající léze doporučujeme pouze vodorozpustnými roztoky (řepík, heřmánek, jódové roztoky, apod.). Nikdy nepoužívat zásyp! Roztoky s heřmánkem mohou být ale problematické u alergiků.

Je-li kůže zasažená ve větším rozsahu, kůže v ložisku je zesílená a výrazně mokvá, je třeba včas nasadit celkově antibiotika, pak s návštěvou veterináře prosím neotálejte!

I záněty zvukovodu se vyskytují v létě častěji.

U šarpejů je predispozice k zánětům zvukovodu vzhledem k mnohočetným kožním záhybům. Labrador retrívři a španělé mají v ušním kanálu větší množství apokrinních žlázek než jiná plemena a tedy větší tendenci k sekreci mazu. Kokršpanělé mají větší výskyt těžkých proliferativních zánětů než jiná plemena. Částečně to souvisí s tvarem ušních boltců a zhoršeným větráním ušního kanálu.

U řady zvířat působí negativně velké množství chlupů v ušním kanálu.

V létě souvisí zvýšené riziko zánětu zvukovodů s častým plaváním, pohybem v rose nebo na dešti.

Na ošetření uší je vhodné mít doma vhodný komerční dezinfekční a čistící roztok pořízený dle doporučení veterináře pro daného psa a konkrétní problém a po každém koupání psovi preventivně uši vypláchnout a vysušit. Pokud toto opatření nestačí, je obvykle nutná lokální léčba.