Kočičí urologický syndrom (FUS, FLUTD, FLUTI – kočičí sydrom/zánět dolních močových cest) postihuje zhruba ve stejném procentu případů kočky i kocoury. Tímto onemocněním trpí až 1% všech koček. Nejčastěji se klinicky projeví u kastrovaných kocourů, kteří mají relativně nejužší močovou trubici, a proto jsou náchylní ke vzniku obstrukce. Častěji jsou postižena zvířata žijící pouze doma. Kritický věk pro projevy syndromu je mezi 2 – 6 lety stáří.
Nejčastějším komplikujícím faktorem je obezita a stres !!!
Principem onemocnění je vznik zánětu vývodných cest močových často provázený zásaditou a koncentrovanou močí se vznikem struvitových krystalů. Ten je u koček ve formě jemného „písečku“ dráždící při své pasáži sliznici, která se iritaci brání zánětem a zvýšenou produkcí hlenu. Hlen pak spolu s odloupanými buňkami a krví vytváří zátku konečných úseků močové trubice. Při dlouhodobém dráždění a nedostatečném odtoku moči může vzniknout komplikující bakteriální infekce močových cest.
U postižených zvířat pozorujeme vznik příznaků jako je neklid, časté močení po kapkách nebo s krví. Kocouři dlouze sedí na venčící misce vokalizují, hrabou, hrbí se a ztíženě močí nebo močit nemohou. Nemocné zvíře si často olizuje genitálie a vykazuje projevy bolesti, naopak kočka se může schovávat a má napjaté, citlivé břicho. V pokročilých stádiích (trvá-li obstrukce více než 1,5 – 2 dny), vzniká vlivem častého postobstrukčního selhání ledvin nechuť ke žrádlu, zvracení, dehydratace, slabost až deprese. Snižuje se tělesná teplota, zvíře může rychleji a namáhavě dýchat, až náhle uhynout.
Prevence onemocnění je v udržování hmotnosti a dobré kondice zvířat. Doporučujeme nechat disponovaným zvířatům několikrát do roka preventivně laboratorně vyšetřit moč. Udržovat kočkám dostatečný příjem tekutin. Často a pravidelně čistit misky, kde zvířata močí. Je -li neuspokojivý stav náplně misky, kočka pak nechodí často močit a dlouhodobě naplněný močový měchýř vytváří dispozici k infekci a vytvoření močových kamínků. Eliminovat stres jakýkoliv zvířat
Vznikne-li u zvířete již klinický problém, doporučujeme ihned konzultovat zdravotní stav s veterinářem. Je nezbytné laboratorní vyšetření moči. Postižená zvířata by měla být krmena vhodnou veterinární klinickou dietou snižující dispozici k vytváření močových kamenů. V mírnějších stádiích postačí k normální stravě přidávat okyselující pastu, která kontroluje kyselost moči a zabraňuje vytváření kamínků. Opatření je většinou nutno dodržovat doživotně.
Dojde-li k ucpání močových cest kocoura, je nutno urychleně navštívit veterináře - při delším trvání je to stav ohrožující život!!!. V mírnějších stádiích obstrukce lze močové cesty propláchnout a znovu zprůchodnit v krátké narkóze. Je -li obstrukce úplná nebo se problém již mnohokrát opakuje a je alterován celkový zdravotní stav je nutno provést chirurgické zprůchodnění močových cest – uretrostomii (umělý vývod močové trubice kocoura). Zákrok musí nutně provázet následná dietetická opatření. Bez diety, redukce hmotnosti a ostatních doporučených opatření není ani touto operací zaručeno další bezproblémové fungování močových cest.
VEDILAB, spol. s r. o.
Pod Vrchem 49
312 00 Plzeň
Mob.: +420 720 995 794
E-mail: info@vedilab.cz
Pondělí-pátek 8:00-18:00
So, ne, svátek 8:00 -13:00
O víkendu a svátcích pohotovostní příplatek 600 Kč (podrobnosti viz Ceník služeb)