Česky Deutsch

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Užitečné informace > Hypothyreóza

Hypothyreóza

Hypothyreóza je snížená funkce štítné žlázy. Onemocnění je velmi časté u psů a postihuje zejména psy středního věku. Vznik problému může být často podmíněn vrozenou poruchou vytváření hormonů nebo se štítná žláza může poškodit zánětlivým (nejčastěji autoimunitním) procesem. Vzácně se u starých psů vyskytují i nádorová onemocnění štítné žlázy.

Nejčastější projevy hypothyreózy jsou kožní změny ve formě vypadávání nekvalitní, lámavé a matné srsti. Ve zvýšené míře šupinatí kůže. Pokud jsou viditelné úseky vypadané srsti, je to primárně nesvědivý proces. V důsledku širokého působení hormonů štítné žlázy na mnoho orgánů a celkový metabolismus, pozorujeme i další doprovodné příznaky. Psi mají nižší chuť k příjmu potravy, vyhledávají teplo, jsou spavější a unavení. Často se i přes redukční dietu stále zvyšuje hmotnost. Feny mají porušený pohlavní cyklus, říje se oddaluje nebo vynechává, může probíhat i tiše (bez zevních příznaků hárání). Je většinou výrazně zpomalená srdeční akce a mohou vznikat i dispozice ke kardiomyopatii s funkčními důsledky, někdy bývají i opakující se  trávicí problémy, např. obstipace. Nízká hladina hormonů štítné žlázy podporuje i vývoj lokálních infekcí (např. recidivujících ušních zánětů), které hůře reagují na léčbu.

Onemocnění je snadno diagnostikovatelné vyšetřením hladiny tyroxinu v krvi. Je-li snížená hladina, dodává se hormon v tabletové formě při prvidelné kontrole hladiny v krvi. Většinou je tato substituční léčba dlouhodobá až doživotní.