Česky Deutsch

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Užitečné informace > Copd koní

COPD koní

COPD KONÍ (CHRONIC OBSTRUCTIVE PULMONARY DISEASE)

Onemocnění je u chovatelů známé spíše jako “ koňské astma“. Projevuje se častým suchým a neproduktivním kašlem, který primárně neprovází žádné výtoky z nozder ani očí. Kůň nemá teplotu. Je to chronické zánětlivé onemocnění dolních cest dýchacích, tedy tenkých průdušinek a plicních sklípků, které je v principu alergické podstaty. Nejčastěji vzniká u koní kolem 7. – 8. roku stáří a později. Alergická odpověď dolních dýchacích cest vzniká na organické alergeny, hlavně spory plísní, prvoky a mechanické částice prachu ze sena, slámy a prostředí stájí. Běžný prach, například ze silnice, koni nevadí. Onemocnění má tendenci se časem horšit, zejména když je kůň trvale zatěžován nevhodným prostředím. Staré a nízké stáje jsou nejhorší i vzhledem k hromadění čpavku, na který je kůň velice citlivý. Čpavek intenzivně dráždí i zdravé dýchací cesty.

JAKÉ JSOU NEJČASTĚJŠÍ PROJEVY ONEMOCNĚNÍ?

V mírných stádiích se onemocnění projeví pouze občasným kašlem, který se někdy v intenzivním pohybu zhoršuje. Při pokročilejší fázi onemocnění vzniká patrná dušnost, kašel je suchý a velmi častý. Kůň se obtížně nadechuje i vydechuje a při zvýšeném dechovém úsilí se stahují intenzivně i břišní svaly. Je patrná intolerance zátěže, později neochota k rychlejšímu pohybu.

VYŠETŘENÍ KONĚ:

Klinickým vyšetřením lze onemocnění odhalit pouze v pokročilých stádiích, kdy jsou nad plicním polem slyšitelné pískavé a vrzavé průduškové šelesty. Přesnou informaci o funkčnosti plic dává pouze vyšetření krevních plynů z tepenné krve a vizualizace sliznice odběr vzorků endoskopií plic, kde se v laboratoři potvrdí zánětlivá reakce s velkým počtem eosinofilních bílých krvinek jako důsledek alergického dráždění. Doplňkovým vyšetřením je posouzení krevního obrazu. Většinou je krevní obraz v normálních parametrech nebo se zvyšují absolutní počty určitého typu bílých krvinek.

NUTNÁ OPATŘENÍ:

Z výše uvedeného vyplývá, že kůň nutně musí trávit 100% času venku a nikdy už nesmí zpět do dráždivého prostředí. Na pastvině se mu vybuduje vzdušný dřevěný přístřešek se 2 pevnými stěnami, zejména návětrnými. Je nutné veškeré seno na 12 hodin před krmením máčet v síti do sudu s vodou a po okapání  pověsit v síti a krmit z ní. Nepodestýlat slamou, lepší jsou hobliny !!! Při mírném a středním stupni tohoto onemocnění většinou dojde při těchto opatřeních ke spontánnímu zlepšení dýchacích parametrů už asi během půl roku. Je-li onemocnění velmi pokročilé, přidáváme na iniciální fázi léčby (1 – 2 měsíce) bronchospazmolytika – léky roztahující průdušky a blokující efekt alergenů přímo v průdušinkách. Tím se roztahují dýchací cesty a koni se lépe dýchá. Při velmi pokročilých stádiích se používají injekční kortikoidy nebo preparáty ve formě granulátu, které se v přísném režimu podávají do krmení. Zánětlivý proces, který alergii v průdušinkách provází, odeznívá teprve během několika měsíců.
Beze změny managementu koně jsou veškeré medikamenty jen s dočasným efektem.