Česky Deutsch

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Užitečné informace > Chronické selhání ledvin

Chronické selhání ledvin

Chronické selhání ledvin je stav, který zjišťujeme u pacientů velmi často. Jedná se o sníženou funkci ledvin následkem vrozených defektů nebo pozánětlivých stavů (zejména u venku žijících koček). U starších zvířat pak dochází přirozeně ke zhoršujícím se funkcím ledvin vlivem jejich degenerace podmíněné věkem. Zhoršující se činností srdce bývají ledviny hůř prokrvené a tím se obvykle rovněž snižuje jejich funkčnost.

Selhávání ledvin se projevuje celkově zhoršenou kondicí zvířat, častějším zvracením bez vztahu s krmením. Zvířata hubnou, obvykle na počátku zvýšeně pijí, srst je nepřiléhavá a nekvalitní.

Posouzení funkčnosti ledvin by mělo být u staršího pacienta prováděno v rámci preventivních vyšetření pravidelně. Odhalíme -li případné problémy včas, je dobrá naděje na dlouhodobé kontrolování onemocnění a udržení kvality života. Při zhoršené funkci ledvin je potřeba krmit dietu šetřící ledviny, udržovat dobré prokrvení ledvin tlakovými léky a pravidelně kontrolovat laboratorní hodnoty podle doporučení veterináře.