Chceme-li nakrýt fenu je nejprve nutné posoudit celkový zdravotní stav, konstituci a vzít rovněž v úvahu její věk. Optimální doba pro krytí je od 2. roku stáří (po 2. plnohodnotném hárání) zhruba do 7 let věku. Po dohodě s veterinárním lékařem je dobré zvážit možná rizika, nechat posoudit aktuální zdravotní stav zvířete, kondici, pravidelnost a kvalitu pohlavního cyklu. Není pravdou, že fena musí mít alespoň jednou za život štěňata. Jde o mýtus, který nemá žádné logické vysvětlení. Naopak, u některých fen se zdravotními problémy je březost spíše nevhodná.
Obecným aktuálním celosvětovým trendem je pro zabránění nežádoucího nakrytí feny provedení včasné preventivní kastrace-ovariohysterektomie (odstranění dělohy a vaječníků). Je mnoho důvodů, proč ji upřednostnit před aplikací hormonálních preparátů na potlačení či oddálení říje. Tyto léky s sebou nesou mnoho nežádoucích účinků, jako je možný vznik zánětu dělohy, vyvolání útlumu kostní dřeně a vzniku hormonálně podmíněné cukrovky II. typu (nezávislé na inzulínu), které mohou fenu daleko vážněji poškodit a ohrozit na životě než kontrolované riziko chirurgického zákroku. Neméně důležitý je pozitivní vliv rané kastrace feny na snížení rizika vzniku tumorů mléčné žlázy.
Rozhodneme-li se pro krytí feny, je dobré ještě před očekávaným háráním provést odčervení a zkontrolovat platnost vakcinace. Není vhodné odčervovat a vakcinovat v průběhu březosti, proto přeočkujeme před očekávaným háráním, hrozí-li delší časový odstup od minulého očkování než 1 rok. Krytí feny není pro chovatele levnou záležitostí, a proto je základem úspěchu vhodné načasování termínu samotného spojení.
Pro stanovení fáze pohlavního cyklu se nejprve může provést orientační vaginální výtěr. Další výhodou tohoto nenákladného vyšetření je vyloučení zánětlivé reakce na sliznici zevních genitálií. Ke stanovení optimální doby krytí je nutné stanovit hladinu progesteronu v krvi, jehož zvýšená hladina koresponduje s dobou ovulace feny. termín očekávané nebo ideálně již probíhající ovulace nám umožní načasovat termín nejvhodnějšího krytí. Obecně se preferuje překrytí po 24 – 48 hod.
Druhou polovinou úspěchu je zvolit vhodného psa, to znamená zjistit zda již v minulosti kryl a jaké má potomky, nejsou -li například zatíženi nějakou vrozenou vadou, jak početné byly po jeho krytí vrhy, apod. Laboratorně lze také zjistit plodnost psa mikroskopickým vyšetřením odebraného spermatu. Chovatel musí věnovat pozornost i průběhu krytí. Zvolit pokud možno známé prostředí (obvykle doma u krycího psa), bez působení jakýchkoliv stresových nebo rušivých faktorů. Rizikem při krytí může být potenciální přenos infekce, proto se doporučuje věnovat pozornost možným výtokům z rodidel feny s odstupem po krytí, nepodceňovat je a vyhledat pomoc veterináře v případě potíží včas.
VEDILAB, spol. s r. o.
Pod Vrchem 49
312 00 Plzeň
Mob.: +420 720 995 794
E-mail: info@vedilab.cz
Pondělí-pátek 8:00-18:00
So, ne, svátek 8:00 -13:00
O víkendu a svátcích pohotovostní příplatek 600 Kč (podrobnosti viz Ceník služeb)