Česky Deutsch

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Užitečné informace > Borelióza

Borelióza

Borelióza je infekční onemocnění způsobované spirochetou Borrelia burgdorferi. V Evropě se přenáší klíšťaty, ale nelze vyloučit ani přenos jiným krev sajícím hmyzem. Infikovaná klíšťata se vyskytují endemicky (pouze v některých lokalitách). Častější výskyt je u psů, ale nakazit se může i kůň nebo kočka. Onemocnění nemá konstantní průběh a může mít různé projevy. Většinou se vyskytuje v létě. Zvíře je apatičtější, vykazuje bolesti, nemá chuť k příjmu potravy a často kulhá.V akutním stádiu se nejčastěji zjišťuje zvýšená teplota až horečka, zvětšené mízní uzliny a pohybové problémy provázené bolestí více kloubů najednou. V některých případech se nedá bolest přímo lokalizovat. Vzácněji akutní infekce postihuje srdce, ledviny nebo nervový systém. Kožní změny u zvířat oproti lidem nejsou typické. Příznaky akutní neléčené infekce můžou za několik dní odeznít, ale často se pak opakovaně vrací. Vznikne - li chronická forma boreliózy, může dojítí k trvalému postižení kloubů, ledvin, srdce, mozku, atd. Chronické projevy jsou různé - opakující se bolesti kloubů se špatnou odpovědí na léčbu, poškození ledvin, poruchy srdečního rytmu, záchvaty, změna chování, apod.

Vznikne-li na základě klinického obrazu podezření na onemocnění boreliózou, diagnóza se potvrdí vyšetřením protilátek z krve s odstupem několika týdnů od akutní infekce. Při klinickém onemocnění a pozitivním vysokém titru protilátek se onemocnění léčí dlouhodobě (4-6 týdnů) antibiotiky.

Na rozdíl od lidí lze psy proti borelióze očkovat.

Vakcinovat lze už štěňata od stáří 12 týdnů. Každé první očkování se musí revakcinovat za 3-4 týdny, následně pak každoročně. Vakcinaci se doporučuje  provádět ideálně před sezónou vysoké aktivity klíšťat (na začátku kalendářního roku, kdy je výskyt klíšťat minimální), aby se včas vytvořila dostatečná hladina ochranných protilátek.

Důležitou roli v prevenci boreliózy hrají též preparáty chránící před ektoparazity (tablety, spot on pipety, obojky, spreje, apod.).