Česky Deutsch

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Užitečné informace > Alergie

Alergie

Alergie je přehnaná reakce imunitního systému přecitlivělého organismu jedince na látky, které se v prostředí běžně vyskytují.

Projevy alergických reakcí můžou být sezónní (zejména pylové alergie) nebo celoroční (alergie na bleší kousnutí , na roztoče, prach, atopické záněty kůže apod). Specifickou skupinu tvoří potravní alergie.

MOŽNÉ DRUHY ALERGIÍ

Alergická reakce na jarní pyly je nejčastěji vyvolávána pyly stromů (líska, bříza, habr, dub, buk, javor, jasan, topol, platan, lípa). Vrchol jarní pylové sezóny se objevuje v období dubna a května.

Letní alergii způsobují nejvíce pyly trav s vrcholem v červnu a červenci.

Potravní alergie je nejčastěji vyvolávána bílkovinami hovězího, vepřového masa, sóji a pšenice.

Kontaktní alergie je typ opožděné reakce na bílkovinné alergeny projevující se kožními reakcemi nebo otoky.

Nejčastější alergie psů je alergie na bleší kousnutí. Časté jsou smíšené alergie (na více alergenů).

PROJEVY

Pylové alergie se projevují jako záněty horních cest dýchacích (rýmy, záněty průdušek, astma) nebo kožními změnami (svědivostí, začervenáním kůže, později vznikem kožních lézí a dispozicí k bakteriálním infekcím kůže). Většinou je problém sezónního charakteru.

Atopie je typ hypersenzitivní reakce I. typu, u které se jednoznačně uplatňuje vliv dědičnosti. Projevuje se nejčastěji kožními reakcemi – atopický exem nebo příznaky alergických dýchacích potíží.

Alergie na bleší kousnutí se nejčastěji projevuje svědivostí a olysáním kůže na bedrech.

Potravní alergie se projevuje většinou primárně nesnášenlivostí krmiva ve formě průjmů případně zvracení. Často se přidávají příznaky svědivosti kůže a začervenání především na ušních boltcích a jejich okolí.

DIAGNÓZA

Potvrzení podezření na alergickou reakci je možné zjištěním hladin protilátek (imunoglobulinů) v krvi nebo kožním alergickým testem, kdy se napíchají specifické alergeny do kůže a odečítá se reakce organismu.

NA NAŠÍ KLINICE MÁME V SOUČASNÉ DOBĚ K DISPOZICI SETY K TESTOVÁNÍ NEJŠIRŠÍ MOŽNÉ ŠKÁLY ALERGENŮ.

LÉČBA

Za současných možností medicíny je alergie nevyléčitelná. Lze pouze tlumit její klinické příznaky, přičemž možnosti terapie a její účinnost jsou menší než v humánní medicíně.

Základem je snaha vyhnout se kontaktu s alergenem, je-li to možné (např. u potravních alergií, alergie na blechu).

Při léčbě kožních projevů alergií je nejprve nutné vyléčit akutní zánětlivé změny a zmírnit projevy svědění. Nejúčinnější je celková aplikace antibiotik (v lehčích případech stačí léčba lokální) a celkových léků tlumících svědění. V případě intenzivního akutního zánětu pak doplňujeme terapii aplikací kortikoidů a šampónů s dezinfekčním účinkem.

Prvním udržovacím krokem obvykle bývají opakované koupele v hypoalergenních šampónech. Pokud je tato terapie nedostatečně účinná, je nutno nasadit celkově glukokortikoidy. Nejnižší účinná dávka se pak použije jako udržovací. V případě sezónnosti je možno u některých zvířat léky po vymizení příznaků úplně vysadit.

Antihistaminika jsou méně účinná než u lidí, neboť histamin není u zvířat hlavním mediátorem alergické reakce.

U potravinových alergií lze vyloučit z jídelníčku suroviny, které vyvolávají alergické reakce. Za optimální postup považujeme nasazení eliminační diety po dobu minimálně 2 měsíců. V případě zlepšení klinických příznaků lze přejít na klasické hypoalergenní diety typu LAMB and RICE nebo CHICKEN and RICE).

U alergií projevujících se respiračními problémy je většinou nutno podávat celkově kortikoidy, symptomatické léky tlumící kašel a bronchodilatancia.
NA KOŽNÍM ODDĚLENÍ NAŠÍ KLINIKY PROVÁDÍME ROVNĚŽ HYPOALERGENNÍ TERAPII.
Jedná se o 9 měsíční sérii injekcí individuálně specifikovaných alergenů. Léčba nevede k úplnému vymizení klinických příznaků, ale jen k jejich dočasnému potlačení. Úspěšnost této léčby se pohybuje kolem 60-80 %. Obvykle ji lze opakovat cca po 2 letech.