Česky Deutsch

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Užitečné informace > Torze žaludku

Torze žaludku

Torze žaludku je akutní břišní příhoda, která postihuje zejména psy velkých plemen s hlubokým hrudníkem (dogy, vlkodavy, NO apod). Nejčastěji vznikne problém po nakrmení, není -li pes dostatečně dlouho v klidu. Pokud se zastaví činnost žaludku a neevakuuje se jeho obsah do střev, může zažitina kvasit a žaludek se začne nafukovat. Abnormálními stahy stěny žaludku může docházet k jeho otočení, většinou zároveň se slezinou. Výsledkem jsou rychle nastupující velké šokové změny všech vnitřních orgánů.

Příznaky:

Pes s počínající torzí žaludku je neklidný, často lehá a vstává, má nápinky na zvracení, ale nic z něj nevychází, obvykle jen slintá. V pozdějším stádiu se zřetelně nafukují obě slabiny, pes se obtížněji pohybuje. Vzniká -li šokový stav, pacientovi se výrazně zvyšuje tep, snižuje teplota a vzniká apatie. Z nefunkčních zaživadel se začínají vstřebávat toxické látky a vzniká endotoxémie (“vnitřní otrava krve“).

Problém je nutno řešit co nejdříve od nástupu příznaků chirurgicky s pečlivou intenzivní peroperační a pooperační péčí, která by měla zahrnovat masivní a přesnou infuzní terapii (kapačky) a monitoring funkce srdce a ledvin. I přes včasnou chirurgickou intervenci může docházet k fatálním komplikacím v důsledku vzniku srdečních arytmií nebo šokových změn vnitřních orgánů.