Česky Deutsch

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Užitečné informace > Ovariohysterektomie

Ovariohysterektomie

Ovariohysterektomii (kastraci feny, kočky) doporučujeme provádět jako preventivní zákrok u fen a koček, které chovatel nechce využívat k chovu, nebo u zvířat, která jsou pro starší věk už k plemenitbě nevhodná. Nad 7 let stáří nelze již obecně graviditu doporučit.

Světový trend v posledních letech je kastrovat feny před prvním háráním. Existují statistické důkazy, že po tomto opatření se eliminuje možnost vzniku nádorů mléčné žlázy, která zůstane bez působení pohlavních hormonů „nezralá“ a tím necitlivá k vytvoření nádorů. Provede-li se zákrok v pozdějším věku, může již dojít k založení těchto novotvarů, i když se fakticky vytvoří v pozdějším věku.

Dalším pozitivem je zbavení se nutnosti hlídat fenu při hárání, aby nedošlo k nechtěnému nakrytí. Vezmeme-li v úvahu, že například fena německého ovčáka  může hárat až 4x ročně, je to kromě zmíněného zdravotního benefitu u feny, která nebude použita k chovu, vysloveně praktická věc.

Intaktní feny a kočky mívají zejména ve starším věku problémy s pohlavním cyklem. Projevují se obvykle prodlouženým háráním (někdy až dlouho přes měsíc), zvýšenou atraktivitou pro psy i mimo hárání, různými výtoky z rodidel, souvislostmi kožních problémů, celkově sníženou imunitu, apod. Taková zvířata mají často vytvořené cysty vaječníků s prodlouženým uvolňováním hormonů, které při dlouhodobě vysokých hladinách tlumí funkci kostní dřeně v produkci krvinek. Vlivem abnormálních hladin hormonů dochází často k následné cystózní degeneraci sliznice dělohy(HGCE). Taková děloha je největším zdrojem problémů, protože je náchylná k vytvoření zánětu (endometritidy až pyometry), případně pod vlivem produkujících se gestagenů může vznikat hormonálně podmíněná cukrovka II. typu (nedostatečně reagující na inzulín). Postižená děloha většinou není schopna udržet a dokončit graviditu.

Zákrok ovariohysterektomie je pro většinu veterinářů rutinní, pokud je předoperačním vyšetřením posouzen dobrý zdravotní stav feny, není spojen s žádnými velkými riziky.

Nepříjemné komplikace po kastraci může u určitých disponovaných plemen (zejména boxer, doga, dobrman) způsobovat močová inkontinence vzniklá v důsledku eliminace bazálních hladin pohlavních hormonů. Existují však velmi účinné tabletky, které hormony bez vedlejších účinků v těle nahrazují. U některých starších kastrovaných fen dlouhosrstých plemen se může změnit charakter srsti, která je pak jemnější, štěněcího charakteru. U kastrovaných fen se nemění jejich povaha!!! Při nedodržování krmných dávek a nedostatečném pohybu zvířete se může pouze měnit jejich konstituce a zvyšovat hmotnost.