Ovariohysterektomii (kastraci feny, kočky) doporučujeme provádět jako preventivní zákrok u fen a koček, které chovatel nechce využívat k chovu, nebo u zvířat, která jsou pro starší věk už k plemenitbě nevhodná. Nad 7 let stáří nelze již obecně graviditu doporučit.
Světový trend v posledních letech je kastrovat feny před prvním háráním. Existují statistické důkazy, že po tomto opatření se eliminuje možnost vzniku nádorů mléčné žlázy, která zůstane bez působení pohlavních hormonů „nezralá“ a tím necitlivá k vytvoření nádorů. Provede-li se zákrok v pozdějším věku, může již dojít k založení těchto novotvarů, i když se fakticky vytvoří v pozdějším věku.
Dalším pozitivem je zbavení se nutnosti hlídat fenu při hárání, aby nedošlo k nechtěnému nakrytí. Vezmeme-li v úvahu, že například fena německého ovčáka může hárat až 4x ročně, je to kromě zmíněného zdravotního benefitu u feny, která nebude použita k chovu, vysloveně praktická věc.
Intaktní feny a kočky mívají zejména ve starším věku problémy s pohlavním cyklem. Projevují se obvykle prodlouženým háráním (někdy až dlouho přes měsíc), zvýšenou atraktivitou pro psy i mimo hárání, různými výtoky z rodidel, souvislostmi kožních problémů, celkově sníženou imunitu, apod. Taková zvířata mají často vytvořené cysty vaječníků s prodlouženým uvolňováním hormonů, které při dlouhodobě vysokých hladinách tlumí funkci kostní dřeně v produkci krvinek. Vlivem abnormálních hladin hormonů dochází často k následné cystózní degeneraci sliznice dělohy(HGCE). Taková děloha je největším zdrojem problémů, protože je náchylná k vytvoření zánětu (endometritidy až pyometry), případně pod vlivem produkujících se gestagenů může vznikat hormonálně podmíněná cukrovka II. typu (nedostatečně reagující na inzulín). Postižená děloha většinou není schopna udržet a dokončit graviditu.
Zákrok ovariohysterektomie je pro většinu veterinářů rutinní, pokud je předoperačním vyšetřením posouzen dobrý zdravotní stav feny, není spojen s žádnými velkými riziky.
Nepříjemné komplikace po kastraci může u určitých disponovaných plemen (zejména boxer, doga, dobrman) způsobovat močová inkontinence vzniklá v důsledku eliminace bazálních hladin pohlavních hormonů. Existují však velmi účinné tabletky, které hormony bez vedlejších účinků v těle nahrazují. U některých starších kastrovaných fen dlouhosrstých plemen se může změnit charakter srsti, která je pak jemnější, štěněcího charakteru. U kastrovaných fen se nemění jejich povaha!!! Při nedodržování krmných dávek a nedostatečném pohybu zvířete se může pouze měnit jejich konstituce a zvyšovat hmotnost.
VEDILAB, spol. s r. o.
Pod Vrchem 51
312 00 Plzeň
Tel.: +420 377 262 114
Mob.: +420 720 995 794
E-mail: info@vedilab.cz
Pondělí-pátek 8:00-18:00
So, ne, svátek 8:00 -13:00
O víkendu a svátcích pohotovostní příplatek 600 Kč (podrobnosti viz Ceník služeb)