Česky Deutsch

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Měření krevního tlaku u psů a koček

Měření krevního tlaku u psů a kočekMěření krevního tlaku u psů a koček

proč je měření tlaku běžná procedura základního interního vyšetření u humánního lékaře a není běžná u veterinárního vyšetření malých zvířat?


Zvířata na rozdíl od lidí obvykle netrpí primární hypertenzí (nemají aterosklerózu, nejsou pod vlivem civilizačních chorob v důsledku kouření, alkoholu, přebytku soli, nemají sedavé zaměstnání, atd.).

 

Psi a kočky mohou být ale relativně často postiženi sekundární hypertenzí v důsledku jiných běžných interních onemocnění, jako jsou především chronické problémy ledvin, endokrinopatie (diabetes mellitus, Cushingův syndrom, hypertyreóza, akromegalie, aj.) nebo různá oční onemocnění.

 

Měření krevního tlaku u psů a koček by určitě mělo být rutinní součástí geriatrického interního vyšetření všech stárnoucích zvířat, a to zejména před nasazením jakékoliv tlakové medikace a pak dále průběžné kontrolování jejího efektu.

Specifickou kategorií pacientů, kde by měl být pravidelně monitorován krevní tlak, jsou léčení kardiaci, kteří mají v pokročilých stádiích onemocnění nasazenou komplexní léčbu, kdy pod vlivem kombinace léků může docházet k přílišnému snížení systémového krevního tlaku, což může vést v důsledcích ke snížení aktivity zvířete a změnám životního komfortu.


Naopak hypotenze běžně provází šokové stavy (poúrazové, po krevních ztrátách, anafylaxe, sepse, atd), krize Addisonovy nemoci, srdeční tamponády (náplň osrdečníku), dekompenzované kardiomyopatie.

 

Měření krevního tlaku zkvalitňuje péči o Vaše zvířata, zpřesňuje indikace interní léčby a průběžným monitoringem tlaku zlepšuje možnost cílené úpravy dávek léků.