Vedilab

Začátky s koťátkem

OTÁZKA

Od: Petra
E-mail:

Dobrý den, děkuji za radu ohledně pohlaví kočiček. Mám další prosbu. Kočičku mi přivezou ve věku 7,5 týdne. Není to brzo? Čím tak malé kotě začít živit? Mám dávat zatím jen piškoty s mlékem, nebo mohu už dávat paštičky a granulky? Četla jsem, že normální mléko jim nemáme dávat, mají průjem. Je to pravda? Jeden veterinář mi doporučil, že nemám dávat potravu z normálních potravin Wiskas, Kitekat atd., prý jsou v nejnižší řadě krmiva. A na internetu jsem zas četla, že je to výborná vyvážená strava. Co vy na to? Rozhodla jsem se, že budu asi používat krmivo od Puriny- PRO PLAN. Není to špatný nápad? Klidně mi poraďte něco jiného. Jaký preparát na odčervení je dobrý, ale není příliš drahý? Nezahrnula jsem Vás moc se svými otázkami? Děkuji Petra

ODPOVĚĎ

Od: Silvie Otradovcová
E-mail:

Dobrý den,
Jsem ráda, že se tak zodpovědně připravujete na příchod koťátka domů.
V dnešní době je na trhu široká škála krmení, preventivních přípravků na odčervení, klíšťata i blechy a není lehké se v tomto množství správně rozhodnout.
Každý veterinář má určitě jiné preference a jiné názory. Mohu Vám tedy jen prezentovat názory a stanoviska, která zaujímáme na našem pracovišti, dle zkušeností, které máme.
Stáří 7 týdnů na příchod kočičky do nového domova je naprosto standartní. V této době by měla mít za sebou aspoň jedno odčervení od chovatele. V odčervení byste měla pokračovat po 14 dnech, potom každý měsíc až do půl roka stáří. Ideální pro odčervení kotěte je pasta ( př. Flubenol – cena 155,- / 15kg hmotnosti zvířete), jednak kvůli snadné a plikaci a taky kvůli šetrnému odčervení.
Vakcinaci je vhodné začít cca v 8 týdnech, spektrum vakcinovaných chorob záleží na tom, zda zvíře bude chodit ven, na výstavy atd.
Obecně preferujeme komerční krmení před vařenou stravou. Vyberete-li vhodnou značku, je daleko lépe vyvážené než vařená strava a také méně pracné, kočka může mít přístup ke granulím po celý den, což je taky výhodné. Purina ProPlan je určitě špičkové krmení, které Vám vřele doporučuji, vyberte jen formuli pro kotě, dle věku. Whiskas a Kitekat také nejsou špatné značky, ale jsou kvalitou i cenou výrazně níž než je třeba Purina ProPlan Iams, Royal Canine…
Mléko můžete občas pro chuť přidávat, jestliže to bude kočka bez problémů snášet, občas opravdu zvířat po mléce trpí průjmem, je nutné to vyzkoušet.
Doufám, že jsem aspoň v základu pokryla Vaše dotazy, budete-li potřebovat něco probrat detilněji, klidně se ozvěte. S pozdravem Silvie Otradovcová.


Zpět

Fotogalerie


VEDILAB Veterinární klinika
VEDILAB Laboratoř
VEDILAB spol. s r.o.
Pod Vrchem 51
312 00 Plzeň

Tel.: +420 377 262 114
E-mail: info@vedilab.cz
Ordinační hodiny:
Po - Pá:
08:00 - 19:00

Pohotovost (všední dny):
19:00 - 20:00

Pohotovost (sobota):
08:00 - 17:00

Pohotovost (neděle):
10:00 - 19:00

Pohotovostní poplatek:
150,- Kč
VEDILAB spol. s r.o.
Vedilab analytika
Pod Vrchem 51
312 00 Plzeň

Tel.: +420 377 260 838

E-mail:
huml@vedilab.cz

WWW:
http://www.vedilab-analytika.cz/