Česky Deutsch

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Užitečné informace > Toxoplazmóza

Toxoplazmóza

Je onemocnění, které může postihnout všechny teplokrevné živočichy. Je vyvolané prvokem Toxoplasma gondii. U většiny zdravých jedinců proběhne infekce úplně bez příznaků nebo jako běžné mírné nespecifické onemocnění. Většina lidské populace se s infekcí již někdy setkala (aniž by to věděla), a proto má proti Toxoplasmě dostatečnou hladinu trvalých ochranných protilátek. Ohrožené můžou být gravidní ženy, které nikdy nepřišly s infekcí do styku, a proto nemají dostatečnou hladinu protilátek. Pak může přímý styk s infekcí a následné onemocnění způsobit poškození vyvíjejícího se plodu, do kterého může parazit z matky prostoupit placentou. Infekce postihuje především oči a nervovou tkáň plodu. Většina žen je před graviditou nebo v raných fázích gravidity svými gynekology testována na výši protilátek proti Toxoplasma gondii v krvi. Není -li hladina protilátek dostatečná, je potřeba vyvarovat se možnému styku s infekcí a přísněji dodržovat hygienická pravidla.
Další ohroženou skupinou jsou jedinci s nedostatečně fungujícím imunitním systémem (chronické choroby, autoimunitní choroby, leukémie, nádorové procesy, AIDS, imunosupresivní léčba apod.)

TOXOPLASMA A KOČKA – VĚČNĚ DISKUTOVANÉ TÉMA

Kočka je jediný trvalý hostitel parazita, tzn., že pouze kočka může vylučovat infekční zárodky. Vylučuje je trusem pouze při své první akutní infekci, a to maximálně 1 – 2 týdny ve svém životě. Pak po celý svůj život již žádné Toxoplasmy nevylučuje. Zárodky pak potřebují v prostředí několik dní na dozrání, aby se staly infekčními. V prostředí můžou přežívat až 1 rok. Po jejich dozrání můžou nakazit člověka nebo jakékoliv zvíře. Rizikem pro člověka může být práce na zahradě, pozření neočištěné zeleniny, pro děti hraní si na pískovišti, kde můžou kočky svůj trus zahrabávat. Nakazí-li se z prostředí hospodářské zvíře, vytvoří se v jeho těle tzv. tkáňové cysty, které mu nezpůsobují žádné problémy, ale pozře-li člověk nedostatečně tepelně upravené maso, vnitřnosti nebo nepasterované mléko z takového zvířete, může se nakazit po dozrání těchto cyst v jeho zažívadlech. Další možná infekce je již zmiňovaný přenos z matky s akutní infekcí na plod placentou.
Z výše zmíněných faktů vyplývá, že

  • přímý kontakt s kočkou nepředstavuje pro gravidní ženu žádné riziko, proto není nutné se při graviditě kočky zbavovat
  • u kočky nemá stanovení protilátek z krve velký diagnostický význam, z hlediska vylučování vajíček a možnosti přenosu infekce nemá vypovídací hodnotu vůbec žádnou
  • dospělá kočka je pro gravidní ženu bezpečnější než malé kotě
  • největší riziko infekce je z prostředí – např. práce na zahradě
  • další rizika představuje pozření syrové zeleniny, nepitné vody, nedostatečně tepelně upraveného masa, vnitřností a mléka
  • od psa nebo jiných živých zvířat se nemůžete nakazit