Vedilab

Tibetská dogy – zánět kosti ?

OTÁZKA

Od: Věra
E-mail: vera.plecita@transgas.cz

Dobrý den,
mám 8,5 měsíčního pejska Tibetské dogy (45 kg), krmím odmala Eukanubou pro štěňata obřích plemen. Pejsek mi začal kulhat na pravou přední nohu, měl hnisavé oči, polehával, ze začátku průjem, byl celkově skleslý. Navštívili jsme našeho veterináře, prohmatal mu nohu (pes bolestivě reagoval v okolí lokte) a udělal rentgen. Na něm byl malý bílý obláček (cca 3 cm) v té dlouhé kosti od lokte (jmenoval to jako zánět kosti – je tototožný s názvem panastitis?), něco jsem si o této nemoci přečetla už na internetu, ale přesto bych měla několik otázek. Někdo mi doporučuje přejít na dospělácké krmivo, kvůli nižšímu obsahu bílkovin, energie, někdo zase ne. Je to vážné onemocnění? Jedná se o onemocnění dědičné (nikde nepíšou o vzniku a chovatelé chtějí opakovat spojení). Když se zavčas zaléčí – může se stěhovat znovu z kosti do kosti a po jak dlouhé době? Je nutné užívat nějaké jiné léky jako prevenci? Jak dlouho bude trvat klidový režim a kulhání? Souvisí toto onemocnění s dysplazií lokte nebo kyčlí? Bydlíme na samotě a mám strach, aby si pejsek nezvykl na klidné prostředí domova a nezapomněl na ruch města, psi, a jiné podněty nutné při socializaci. Od mého doktora dostal dvě injekce, a dvoje prášky )tuším Synulox 400 a něco od M.., to mám dávat1/4 denně), druhý den už nekulhal a byl už skoro normální. Jenže pro probdělé noci (máme tahradu o 500m2 a na ní ho v klidu neudržim) začal na nohu zase napadat ale spíše jako nahoře v kyčli. Svému doktorovi věřím, ale přeci jen bych nerada něco zanedbala. Velmi vám děkuji.
S pozdravem V. Plecitá

ODPOVĚĎ

Od: Petr Böhm
E-mail:

Vážená paní Plecitá,
kulhání je problém,který se u rostoucích psů(a zvláště pak u velkých plemen)objevuje velice často.Vždy je velmi důležité stanovit co nejpřesnější diagnozu od které se odvíjí všechny následující opatření,případně optimální terapie.Příčin,které mohou způsobit Vámi popsané pohybové problémy může být velmi mnoho a není možné je v tomto příspěvku podrobně obsáhnout.Nicméně diagnoza,kterou stanovil Váš veterinář,je velmi pravděpodobná a budeme z ní vycházet.Pokud by se opravdu jednalo o tzv.panostitis,neboli juvenilní zánět okostice,nemusíte se obávat žádných trvalých následků.Jedná se o onemocnění,které je u rostoucích psů velkých plemen velmi časté a v dospělosti nezanechává žádné trvalé následky.Jasná příčina není dodnes zcela objasněna a opravdu existuje několik hypotéz,které se do značné míry liší.Já se přikláním k názoru,že se jedná o záležitost polyfaktoriální,tj způsobenou několika souběžně působícími faktory.(genetická predispozice,překrmování vápníkem,možná nadbytek určitého typu proteinů,nadměrná zátěž,případně spoluúčast některých virů)
Je nutné se zaměřit na faktory,které jste schopna ovlivnit,tzn. krmení a zátěž.Pokud krmíte Eukanubou(rozhodně doporučuji pokračovat v juniorce) v doporučovaném dávkování a nepřidáváte žádné další doplňky,troufám si tvrdit,že v tomto směru nedochází k žádné chybě.Co se zátěže týká,určitě není vhodné psa v intenzívním růstu přetěžovat.Zátěž by měla být rovnoměrně rozložená,nemělo by docházet k jednorázové nadměrné zátěži.Určit míru je ovšem velice ošidné a je to značně rozdílné i u jedinců stejného plemene.
Léčba panostitidy spočívá v podávání protizánětlivých preparátů a především v naprosté redukci pohybové aktivity na dobu min 10 – 14 dnů.Volný pohyb po zahradě tyto podmínky rozhodně nesplňuje a je nutné to vyřešit umístěním psa do kotce,případně do bytu.Provádět pouze nutné venčení na vodítku!!!,případně mírně snížit krmnou dávku.
V drtivé většině případů dojde k úplnému vymizení problému cca do 14 dnů.Pokud by tomu tak nebylo,doporučuji provést specializované ortopedické vyšetření,které by mělo odhalit případně jinou příčinu.

S pozdravem Petr Böhm


Zpět

Fotogalerie


VEDILAB Veterinární klinika
VEDILAB Laboratoř
VEDILAB spol. s r.o.
Pod Vrchem 51
312 00 Plzeň

Tel.: +420 377 262 114
E-mail: info@vedilab.cz
Ordinační hodiny:
Po - Pá:
08:00 - 19:00

Pohotovost (všední dny):
19:00 - 20:00

Pohotovost (sobota):
08:00 - 17:00

Pohotovost (neděle):
10:00 - 19:00

Pohotovostní poplatek:
150,- Kč
VEDILAB spol. s r.o.
Vedilab analytika
Pod Vrchem 51
312 00 Plzeň

Tel.: +420 377 260 838

E-mail:
huml@vedilab.cz

WWW:
http://www.vedilab-analytika.cz/