Vedilab

Užitečné informace | Ovariohysterektomie

Ovariohysterektomie

7.1.2011


Ovariohysterektomii (kastraci feny, kočky) doporučujeme provádět jako preventivní zákrok u fen a koček, které chovatel nechce využívat k chovu, nebo u zvířat, která jsou pro starší věk už k plemenitbě nevhodná. Nad 7 let stáří nelze již graviditu doporučit.
Světový trend v posledních letech je kastrovat feny před prvním háráním. Existují statistické důkazy, že po tomto opatření se eliminuje možnost vzniku nádorů mléčné žlázy, která zůstane bez působení pohlavních hormonů „nezralá“ a tím necitlivá k vytvoření nádorů.Provede-li se zákrok v pozdějším věku, může již dojít k založení těchto novotvarů, i když se fakticky vytvoří v pozdějším věku.
Dalším pozitivem je zbavení se nutnosti hlídat fenu při hárání, aby nedošlo k nechtěnému nakrytí. Vezmeme -li v úvahu, že například fena německého ovčáka hárá až 4x ročně, je to u feny , která nebude použita k chovu, vysloveně praktická věc.
Intaktní feny a kočky mívají zejména ve starším věku problémy s pohlavním cyklem. Projevují se nejvíce prodlouženým háráním (někdy až dlouho přes měsíc), velkou atraktivitou pro psy i mimo hárání, výtoky z rodidel, kožními problémy, celkově sníženou imunitu, apod. Taková zvířata mají často vytvořené cysty vaječníků s prodlouženým uvolňováním hormonů, které můžou při dlouhodobě vysokých hladinách až tlumit funkci kostní dřeně v produkci krvinek. Vlivem abnormálních hladin hormonů dochází často k cystózní degeneraci sliznice dělohy. Taková děloha je největším zdrojem problémů, protože je náchylná k vytvoření zánětu (endometritidy až pyometry), případně pod vlivem produkujících se gestagenů může vznikat hormonálně podmíněná cukrovka nedostatečně reagující na inzulín. Postižená děloha většinou není schopna dokončit graviditu.
Zákrok je pro většinu veterinářů rutinní a není spojen s žádnými velkými riziky.
Nepříjemné komplikace po kastraci může u určitých disponovaných plemen (zejména boxer, doga, dobrman) způsobovat močová inkontinence vzniklá v důsledku eliminace bazálních hladin pohlavních hormonů. Existují velmi účinné tabletky, které hormony bez vedlejších účinků nahradí. U některých starších kastrovaných fen se může změnit charakter srsti, která je pak delší a jemnější. U kastrovaných fen se nemění jejich povaha!!! Při nedodržování krmných dávek a nedostatečném pohybu zvířete se může pouze měnit jejich konstituce.


Zpět

Fotogalerie


VEDILAB Veterinární klinika
VEDILAB Laboratoř
VEDILAB spol. s r.o.
Pod Vrchem 51
312 00 Plzeň

Tel.: +420 377 262 114
E-mail: info@vedilab.cz
Ordinační hodiny:
Po - Pá:
08:00 - 19:00

Pohotovost (všední dny):
19:00 - 20:00

Pohotovost (sobota):
08:00 - 17:00

Pohotovost (neděle):
10:00 - 19:00

Pohotovostní poplatek:
150,- Kč
VEDILAB spol. s r.o.
Vedilab analytika
Pod Vrchem 51
312 00 Plzeň

Tel.: +420 377 260 838

E-mail:
huml@vedilab.cz

WWW:
http://www.vedilab-analytika.cz/