Vedilab

Užitečné informace | Očkování (vakcinace)

Očkování (vakcinace)

7.1.2011


U psa by první očkování mělo být provedeno mezi šestým až osmým týdnem věku. Do této doby je štěně chráněno mateřskými protilátkami, které dostane z kolostra (mleziva), což je mléko feny první tři dny po porodu. Pouze u zvláště ohrožených jedinců (hromadné chovy, špatná hygiena,úhyn matky, nemožnost kojení nebo nekvalitní mléko, atd.) je možné štěňatům aplikovat přímo protilátky podobné těm, které za normálních okolností přijímá mateřským mlékem. Při očkování se štěněti aplikují oslabení a upravení původci infekční choroby, kteří nemohou způsobit klinické onemocnění.Na ně reaguje imunitní systém, který si je ukládá do paměti a poté je schopen proti nim vytvořit protilátky a tím úspěšně čelit případné infekci. Při prvním podání vakcíny (tzn.u štěněte, případně u dospělého psa, který nebyl nikdy očkován nebo u kterého interval mezi jednotlivými očkováními překročil jeden a půl roku) reaguje imunitní systém tvorbou protilátek pouze částečně, a proto je nezbytně nutné provést přeočkování, které posílí hladinu vznikajících protilátek na ochrannou úroveň. Doba mezi první vakcinací a revakcinací by neměla přesáhnout jeden měsíc. Udržovací očkovaní se pak opakuje jednou za rok. U štěňat je situace poněkud komplikovanější a schéma používané naší klinikou je uvedeno v následující tabulce.

  Věk Onemocnění  
1.vakcinace 6-8 týdnů psinka, parvoviroza, infekční zánět jater, infekční kašel +/-coronaviroza  
2.vakcinace 10-12 týdnů dtto + leptospiroza  
3.vakcinace 14-16 týdnů dtto + leptospiróza + vzteklina  
4.vakcinace v roce věku viz 3.vakcinace

 

Poté vždy jedenkrát za rok

Vzhledem k tomu, že se v současné době setkáváme s vyšším výskytem Lymské boreliozy, doporučujeme zařadit do vakcinačního schématu i toto očkování, které podle našich zkušeností zajišťuje dostatečnou ochranu proti infekci.

Očkování proti tetanu doporučujeme pouze zvířatům ve zvýšeném riziku kontaktu s možnou infekcí, jako jsou pracovní (psi-záchranáři) a lovecká plemena.


Zpět

Fotogalerie


VEDILAB Veterinární klinika
VEDILAB Laboratoř
VEDILAB spol. s r.o.
Pod Vrchem 51
312 00 Plzeň

Tel.: +420 377 262 114
E-mail: info@vedilab.cz
Ordinační hodiny:
Po - Pá:
08:00 - 19:00

Pohotovost (všední dny):
19:00 - 20:00

Pohotovost (sobota):
08:00 - 17:00

Pohotovost (neděle):
10:00 - 19:00

Pohotovostní poplatek:
150,- Kč
VEDILAB spol. s r.o.
Vedilab analytika
Pod Vrchem 51
312 00 Plzeň

Tel.: +420 377 260 838

E-mail:
huml@vedilab.cz

WWW:
http://www.vedilab-analytika.cz/