7.1.2011
Při jarním oteplení začíná sezóna klíšťat, která vrcholí od konce dubna do května. Druhý relativně slabší vrchol výskytu klíšťat je v září. Paraziti jsou limitováni teplotou prostředí, ale i v našich klimatických podmínkách jsou prakticky celoročně. Výskyt se zvyšuje s teplotou prostředí. Klíšťata žijí v nadmořských výškách asi do 600 m n.m., nejlépe jim vyhovují listnaté a smíšené lesy a křovinaté porosty v nížinách. Vývoj klíšťat v našich krajích jde přes 3 mezistádia a celý cyklus trvá 3 roky. Každé stádium má jiného hostitele, na psech a kočkách žijí většinou dospělci klíšťat.
Klíšťata mohou při sání na zvířatech i na člověku přenést především lymskou BORELIOZU, ale i řadu dalších krevních patogenů (např. anaplazmozu nebo ehrlichii). Pro majitele zvířat je nebezpečná nechráněná manipulace s klíštětem. Při odstraňování je potřeba používat rukavice nebo speciální nástroje.Vždy se snažíme o vyjmutí celého parazita včetně kusadel. Je lepší snažit se vyndat parazita “nasucho“, nekapat na něho olej nebo insekticidní preparáty, které ho udusí. V takovém případě dochází k vylučování většího množství jedovatých látek do místa zakousnutí. Dojde-li k rozmáčknutí těla infikovaného klíštěte, je možný přenos původce boreliozy, jak na člověka, tak i na zvíře. Borelie jsou nejvíce obsaženy v zadních úsecích trávicí trubice klíštěte.
Na těle zvířat se klíšťata nejčastěji zakusují do míst s jemnou kůží , což je na krku, hlavě a na spodině břicha. V místě zakousnutí dochází vlivem vylučování dráždivých slin ke svědění a místní zánětlivé reakci. Škrabáním může dojít k zanesení infekce do kůže a vzniku rozsáhlejšího zánětu kůže (povrchové dermatitidy), což je stav velice svědivý, a proto se zánět rychle šíří do okolí. Je-li parazit dlouho přítomný, nebo se ho nepodaří vyjmout celého, může dojít v tomto místě k vytvoření tzv. granulomu – to je zmnožení vazivové tkáně, která vytvoří jakousi bouličku. Ta se buď časem zcela vstřebá, nebo trvale zůstává. Při masivním zaklíštění (až několik set klíšťat na jednom zvířeti) může dojít ke vzniku tzv. klíšťové parézy – ochrnutí nervového systému zvířete vlivem působení velké koncentrace toxinů ze slin klíšťat.
Přípravky kupujte u veterináře – získáte vždy všechny potřebné informace!
-Veterinární sprej (např. Frontline)
CHRAŇTE VČAS SVÁ ZVÍŘATA PŘED ŠKODLIVÝM VLIVEM ZEVNÍCH PARAZITŮ