Vedilab

Užitečné informace | Ochrana proti vnějším parazitům

Ochrana proti vnějším parazitům

7.1.2011


Při jarním oteplení začíná sezóna klíšťat, která vrcholí od konce dubna do května. Druhý relativně slabší vrchol výskytu klíšťat je v září. Paraziti jsou limitováni teplotou prostředí, ale i v našich klimatických podmínkách jsou prakticky celoročně. Výskyt se zvyšuje s teplotou prostředí. Klíšťata žijí v nadmořských výškách asi do 600 m n.m., nejlépe jim vyhovují listnaté a smíšené lesy a křovinaté porosty v nížinách. Vývoj klíšťat v našich krajích jde přes 3 mezistádia a celý cyklus trvá 3 roky. Každé stádium má jiného hostitele, na psech a kočkách žijí většinou dospělci klíšťat.

Jak klíště odstranit

Klíšťata mohou při sání na zvířatech i na člověku přenést především lymskou  BORELIOZU, ale i řadu dalších krevních patogenů (např. anaplazmozu nebo ehrlichii). Pro majitele zvířat je nebezpečná nechráněná manipulace s klíštětem. Při odstraňování je potřeba používat rukavice nebo speciální nástroje.Vždy se snažíme o vyjmutí celého parazita včetně kusadel. Je lepší snažit se vyndat parazita “nasucho“, nekapat na něho olej nebo insekticidní preparáty, které ho udusí. V takovém případě dochází k vylučování většího množství jedovatých látek do místa zakousnutí. Dojde-li k rozmáčknutí těla infikovaného klíštěte, je možný přenos původce boreliozy, jak na člověka, tak i na zvíře. Borelie jsou nejvíce obsaženy v zadních úsecích trávicí trubice klíštěte.

Kde se klíšťata na těle nejčastěji vyskytují a co způsobují

Na těle zvířat se klíšťata nejčastěji zakusují do míst s jemnou kůží , což je na krku, hlavě a na spodině břicha. V místě zakousnutí dochází vlivem vylučování dráždivých slin ke svědění a místní zánětlivé reakci. Škrabáním může dojít k zanesení infekce do kůže a vzniku rozsáhlejšího zánětu kůže (povrchové dermatitidy), což je stav velice svědivý, a proto se zánět rychle šíří do okolí. Je-li parazit dlouho přítomný, nebo se ho nepodaří vyjmout celého, může dojít v tomto místě k vytvoření tzv. granulomu – to je zmnožení vazivové tkáně, která vytvoří jakousi bouličku. Ta se buď časem zcela vstřebá, nebo trvale zůstává. Při masivním zaklíštění (až několik set klíšťat na jednom zvířeti) může dojít ke vzniku tzv. klíšťové parézy – ochrnutí nervového systému zvířete vlivem působení velké koncentrace toxinů ze slin klíšťat.

Prevence

Přípravky kupujte u veterináře – získáte vždy všechny potřebné informace!

- Insekticidní spreje a koupele (Bio-kill, Arpalit, Orthosan apod.) – Nejsou příliš vhodné !

Výhody
 • levné, běžně k dostání
Nevýhody
 • krátkodobý efekt, nutnost aplikace po celém těle, většina zvířat se postřiku bojí, při velmi častém užívání se mohou projevovat příznaky toxicity, zejména u koček !
 • 
  -Veterinární  sprej (např. Frontline)

Vvýhody
 • dlouhodobý efekt na blechy, dobrý i na klíšťata, možnost koupání bez snížení efektu, cenově výhodné, zvlášť, je-li doma více zvířat nebo k opakovanému použití na jedno zvíře, vhodný i pro kočky !
Nevýhody
 • nutný postřik celého těla

- Spot on pipety (Frontline spot on, Ex-spot, Advantix, Duowin, Advantage a další)

Výhoda
 • snadná aplikace bez stresování zvířete, dobrý efekt u všech druhů preparátů, možnost koupání zvířete bez narušení účinku, u některých repelentní efekt, omezení výskytu blech v prostředí – cenově relativně výhodné, efekt na klíšťata je u většiny preparátů asi 1 měsíc
Nevýhoda
 • vzácně vzniká mírná kožní reakce v místě aplikace
 • většina nelze použít u koček !!! (vhodný pouze Frontline, Advantage)
 • 

Obojky (Kiltix, Preventic, Scalibor, Bolfo)

Výhody
 • dlouhodobý a relativně spolehlivý efekt, velmi dobře cenově dostupné
Nevýhody
 • většina není vhodná pro kočky ! obojek musí být trvale na krku zvířete, namáčením obojku při koupání se obvykle částečně snižuje a zkracuje efekt, některé obojky jsou mírně cítit, může vznikat lokální dráždění kůže krku (celkem vzácně)

CHRAŇTE VČAS SVÁ ZVÍŘATA PŘED ŠKODLIVÝM VLIVEM ZEVNÍCH PARAZITŮ


Zpět

Fotogalerie


VEDILAB Veterinární klinika
VEDILAB Laboratoř
VEDILAB spol. s r.o.
Pod Vrchem 51
312 00 Plzeň

Tel.: +420 377 262 114
E-mail: info@vedilab.cz
Ordinační hodiny:
Po - Pá:
08:00 - 19:00

Pohotovost (všední dny):
19:00 - 20:00

Pohotovost (sobota):
08:00 - 17:00

Pohotovost (neděle):
10:00 - 19:00

Pohotovostní poplatek:
150,- Kč
VEDILAB spol. s r.o.
Vedilab analytika
Pod Vrchem 51
312 00 Plzeň

Tel.: +420 377 260 838

E-mail:
huml@vedilab.cz

WWW:
http://www.vedilab-analytika.cz/