Vedilab

Nesestouplá varlata u ročního psa

OTÁZKA

Od: Lubomira Chlumska
E-mail: l.chlumska@volny.cz

Dobrý den, před 14 dny jsme si z utulku přivezli psa, ročního menšího křížence. Na prohlídce nám veterinář řekl, že má pes nesestouplá obě varlata (jsou hmatná v tříslech jako malé bulky). Doporučil nám co nejdříve operaci kvůli riziku pozdějšího zhoubného nádoru na varlatech. Situaci jsme pak konzultovali ještě s jedním veterinářem. Ten nám řekl, že příliš brzkou operaci nedoporučuje (kvůli nežádoucím změnám chování) Tím, že jsou varlata pod kůží hmatná, dají se prý nahmatat případné změny a řešit to (operovat), až to bude opravdu potřeba (což prý navíc bývá až v druhé půli života, takže je dostatek času).

Včera a dnes jsme si však všimli, že varlata mění své místo, dvakrát dokonce byla i v šourku. Pokud varlata takto cestují, je možné ještě nějak docílit, aby v šourku zůstala natrvalo (injekce, masáže apod.) a vyhnout se tedy kastraci? Moc děkuji.

ODPOVĚĎ

Od:
E-mail: muzik@vedilab.cz

Vážená paní Chlumská,
spíš bych se přikláněl k druhému názoru. Riziko nádorových změn kryptorchidních varlat jsou skutečně v pozdějším věku a navíc u varlat, která jsou zadržená v břišní dutině. Jsou-li hmatná nad tříselnými kanály, lze to průběžně prohmatáním kontrolovat. Odstranění takto umístěných varlat je velmi jednoduchá. Trvalé fixování v šourku (jak se provádí u například u dětí) lze provést chirurgicky za předpokladu, že jsou varlata umístěna blízko šourku. U čistokrevných chovných zvířat se to však z etických důvodů neprovádí, protože se jedná o vývojovou, geneticky fixovanou vadu. Pokud byste se rozhodli řešit tento stav chirurgicky, je vhodnější provést kastraci. Eventualitou s nejistým výsledkem jsou homeopatické kúry, injekce hCG v roce věku nepřinesou pravděpodobně efekt. s pozdravem Pavel Mužík


Zpět

Fotogalerie


VEDILAB Veterinární klinika
VEDILAB Laboratoř
VEDILAB spol. s r.o.
Pod Vrchem 51
312 00 Plzeň

Tel.: +420 377 262 114
E-mail: info@vedilab.cz
Ordinační hodiny:
Po - Pá:
08:00 - 19:00

Pohotovost (všední dny):
19:00 - 20:00

Pohotovost (sobota):
08:00 - 17:00

Pohotovost (neděle):
10:00 - 19:00

Pohotovostní poplatek:
150,- Kč
VEDILAB spol. s r.o.
Vedilab analytika
Pod Vrchem 51
312 00 Plzeň

Tel.: +420 377 260 838

E-mail:
huml@vedilab.cz

WWW:
http://www.vedilab-analytika.cz/