Vedilab

Užitečné informace | Máme březí fenu

Máme březí fenu

7.1.2011


Průměrná doba březosti u fen je 63 dní (58 – 69dní).
Od 2/3 březosti je nutné feně upravit krmnou dávku v důsledku jejích zvýšených metabolických potřeb. Ideální volbou jsou granule pro březí a kojící feny. Pokud je fena v graviditě krmena vhodnou kompletní vyváženou dietou, nedoporučuje se přidávat  během březosti jakékoliv doplňky, zejména obsahující vápník, neboť jejich následkem mohou být vážné zdravotní problémy v průběhu laktace.

Naše klinika nedoporučuje v období březosti podávání jakýchkoliv léků, odčervení a vakcin.

Zda je fena opravdu březí můžeme spolehlivě zjistit nejdříve 22.den po nakrytí sonografickým vyšetřením, které rovněž umožní posouzení životnosti plodů. Sonografické určení přesného počtu plodů, vyvíjí-li se jich více než 3, není ale spolehlivé. RTG vyšetřením po 45.dni březosti můžeme určit přesný počet plodů a případně před porodem posoudit jejich relativní velikost.

Doporučujeme chovatelům od 58.dne březosti měřit 2x denně tělesnou teplotu feny v konečníku. Normální teplota se pohybuje mezi 37,0 – 38,5°C v závislosti na plemeni. Poklesne – li náhle teplota o 1 – 1,5°C, je to signál blížící se přípravné fáze porodu, která pak může trvat několik hodin.
Feny jsou většinou neklidné, zpravidla nepřijímají potravu. Poté teplota opět stoupne na normální hladinu a zhruba do 12 hod můžeme očekávat první štěně. Intervaly mezi štěňaty jsou 20min – 2 hod i déle. U početnějších vrhů se ke konci porodu intervaly mezi štěňaty prodlužují, také u prvorodiček může být průběh porodu delší. Při vypuzování plodů dochází k intenzivním stahům. Nejprve jsou vytlačeny plodové obaly, které prasknou a zvlhčí porodní cesty. Štěně by mělo vyjít nejpozději do 2 hod od prasknutí plodových obalů. Po vypuzení plodu dochází zpravidla k odchodu lůžka, ale může také vyjít několik štěňat, a až potom následovat odchod více lůžek najednou.

Kdy navštívit veterináře:

  • fena je březí více než 70 dní bez příznaků porodu
  • nedojde – li k porození štěněte do 2 hod od prasknutí plodových obalů
  • jsou -li intervaly mezi štěňaty delší než 2 hod.
  • je – li celková doba porodu delší než 24 hod.

Řešením komplikovaného porodu je „císařský řez“ – vybavení plodů z dělohy matky operačním řezem břišní dutiny v celkové anestezii, který může být neodkladným zákrokem pro zachování života plodů a matky.

Včas a šetrně provedený císařský řez je pro fenu menší zátěží než dlouhý a problematický porod. Císařský řez není překážkou dalších krytí a následného chovatelského využití feny.


Zpět

Fotogalerie


VEDILAB Veterinární klinika
VEDILAB Laboratoř
VEDILAB spol. s r.o.
Pod Vrchem 51
312 00 Plzeň

Tel.: +420 377 262 114
E-mail: info@vedilab.cz
Ordinační hodiny:
Po - Pá:
08:00 - 19:00

Pohotovost (všední dny):
19:00 - 20:00

Pohotovost (sobota):
08:00 - 17:00

Pohotovost (neděle):
10:00 - 19:00

Pohotovostní poplatek:
150,- Kč
VEDILAB spol. s r.o.
Vedilab analytika
Pod Vrchem 51
312 00 Plzeň

Tel.: +420 377 260 838

E-mail:
huml@vedilab.cz

WWW:
http://www.vedilab-analytika.cz/