Vedilab

Užitečné informace | Letní záněty kůže

Letní záněty kůže

7.1.2011


Představují velmi častý problém, zejména u dlouhosrstých plemen. Příčinou vzniku kožní infekce je obvykle poranění kůže a rozšíření běžných baktérií ze srsti a okolní zdravé kůže. Nejčastěji dochází k vytváření mokvavých ložisek na tvářích a krku. Velice často má pes současně infekci i v ušním kanálu. Zánět silně svědí, proto se intenzivním škrabáním rychle rozšiřuje.
Časté koupání psů v řekách a rybnících také v létě přispívá k rozvoji kožní infekce.
Velkou roli hrají dále ektoparazité – zejména blechy, klíšťata a zákožky svrabové. Tito parazité dráždí kůži a způsobují výrazné svědění.
Je nutné zavést opatření, která budou co nejlépe bránit možné invazi parazitů.
Při celkově začervenalé kůži a intenzivní svědivosti je nutno myslet i na alergické reakce. Ty jsou u psů i koček daleko častější, než se většina lidí domnívá. Rychlému šíření již vzniklých mokvavých ložisek na kůži předejdeme včasným ostříháním srsti nad lézí a v jejím okolí. Zasušovat a dezinfikovat doporučujeme pouze vodorozpustnými roztoky (řepík, heřmánek, jódové roztoky apod.). Nikdy nepoužívat zásyp! Roztoky s heřmánkem jsou ale problematické u alergiků.
Je-li kůže zasažená ve větším rozsahu, kůže v ložisku je zesílená a výrazně mokvá, je třeba včas nasadit celkově antibiotika.

I záněty zvukovodu se vyskytují v létě častěji.

U šarpejů je predispozice k zánětům zvukovodu vzhledem k mnohočetným kožním záhybům.
Labrador retrívři a špringršpanělé mají v ušním kanálu větší množství apokrinních žlázek než jiná plemena a tedy větší tendenci k sekreci mazu.
Kokršpanělé mají větší výskyt těžkých proliferativních zánětů než jiná plemena. Částečně to souvisí s tvarem ušních boltců a zhoršeným větráním ušního kanálu.
U řady zvířat působí negativně velké množství chlupů v ušním kanálu.

V létě souvisí zvýšené riziko zánětu zvukovodů s častým plaváním, pohybem v rose nebo na dešti.

Na ošetření uší je vhodné mít doma dezinfekční roztok (jsou komerčně vyráběné) a po každém koupání psovi preventivně uši vypláchnout a vysušit. Pokud toto opatření nestačí, je obvykle nutná lokální antibiotická léčba.


Zpět

Fotogalerie


VEDILAB Veterinární klinika
VEDILAB Laboratoř
VEDILAB spol. s r.o.
Pod Vrchem 51
312 00 Plzeň

Tel.: +420 377 262 114
E-mail: info@vedilab.cz
Ordinační hodiny:
Po - Pá:
08:00 - 19:00

Pohotovost (všední dny):
19:00 - 20:00

Pohotovost (sobota):
08:00 - 17:00

Pohotovost (neděle):
10:00 - 19:00

Pohotovostní poplatek:
150,- Kč
VEDILAB spol. s r.o.
Vedilab analytika
Pod Vrchem 51
312 00 Plzeň

Tel.: +420 377 260 838

E-mail:
huml@vedilab.cz

WWW:
http://www.vedilab-analytika.cz/