Vedilab

Kvasinky v uchu

OTÁZKA

Od: Jan Kubaň
E-mail: mich.kubanova@sezna.cz

Dobrý den,
rád bych se zeptal na možnosti léčení následujících potíží. Mám čtyřletou fenku středoasijského ovčáka, která má již od 4 měsíců problémy s pravým uchem. Nejprve jsem podával na radu lékaře kapky (OTIPRIN,TETRA-DELTA,OTOSPECTRINE), ale bez úspěchů. To se táhlo až do třech a půl roku, kdy mně lékař nabídl bakteriologické vyšetření. Výsledek byl tento – L: Pseudomonas aeruginosa – citlivost: OTC, GEN, CHL, P: kvasinky. Toto jsem léčil přípravkem CHRONICIN (podávaný do pravého ucha). Potíže ustaly zhruba na 14 dní, léčbu jsem opakoval stejným přípravkem, efekt byl také velmi krátkodobý. Poslední „pokus“ o vyléčení těchto dlouhodobých potíží naší fenky byla mast PIMAFUCORT, ale úspěch zde byl nulový. Už jsem bezradný, naše fenka je smutná, neustále třepe hlavou, drbe si ucho, ze kterého je cítit nepříjemný zápach. Velmi uvítám jakoukoliv radu, zkušenost, náznak možnosti léčení, …
Předem mnohokrát děkuji za odpověď,

Jan Kubaň, Horažďovice.

ODPOVĚĎ

Od: Oto Huml
E-mail: huml@alplzen.cz

Vážená paní Kubaňová,

zřejmě nepůjde Vám jednoduše poradit.

Rozvoj chronických nebo opakovaných otitid závisí na mnoha různých faktorech.
Částečně se může jednat o vliv plemene – u šarpejů je zvýšený výskyt otitid dáván do souvislosti se zúženým ušním kanálem a s množstvím záhybů, což vede ke snížení ventilace a ke zvýšení vlhkosti.
Labrador retrievři a springeršpanělé mají v uchu větší množství apokrinních tabulárních žlaz než ostatní plemena, takže produkují větší množství mazu.
Kokršpanělé mají větší výskyt otitid a závažnější změny v horizontálním ušním kanálu než jiní psi.

Relativně častý je u psů i ušní svrab ( Otodectes cynotis ).

Na vzniku otitid se mohou primárně podílet i celková onemocnění. Nejčastější příčinou je alergie, buď atopie ( reakce na vdechované alergeny ) nebo potravinová alergie.

U endokrinologických onemocnění dochází často k poruchám keratinizace. To zvyšuje riziko opakovaného výskytu ušních zánětů.

I autoimunitní onemocnění ( pemphigus, autoimunitní vaskulitis a pod. ) vedou k poruchám integrity sliznic a ke zvýšenému výskytu ušních zánětů.

V těchto případech je nutno léčit primární onemocnění.

Ve Vašem případě popisujete jednostrannou otitidu. To zvyšuje pravděpodobnost anatomických abnormalit nebo přítomnosti cizího tělesa. Je tedy nutné nejprve vyšetřit ušní kanál a pak lze teprve rozhodnout u dalším postupu. Ten se může lišit od odstranění cizího tělesa až po chirurgické řešení celého problému.

Pouze medikamentózní terapie může vést k převládnutí rezistentních kmenů bakterií nebo kvasinek a k dalšímu zhoršení problémů.

S přáním účinné léčby Oto Huml


Zpět

Fotogalerie


VEDILAB Veterinární klinika
VEDILAB Laboratoř
VEDILAB spol. s r.o.
Pod Vrchem 51
312 00 Plzeň

Tel.: +420 377 262 114
E-mail: info@vedilab.cz
Ordinační hodiny:
Po - Pá:
08:00 - 19:00

Pohotovost (všední dny):
19:00 - 20:00

Pohotovost (sobota):
08:00 - 17:00

Pohotovost (neděle):
10:00 - 19:00

Pohotovostní poplatek:
150,- Kč
VEDILAB spol. s r.o.
Vedilab analytika
Pod Vrchem 51
312 00 Plzeň

Tel.: +420 377 260 838

E-mail:
huml@vedilab.cz

WWW:
http://www.vedilab-analytika.cz/