Vedilab

Kočičí infekce s komplikacemi – viroza?

OTÁZKA

Od: p.Vojtková
E-mail: mirka.vojtkova@gmail.com

Dobrý den,
prosím o radu. Cca 4 týdny trápí naše dva kocoury komplikovaně probíhající infekce.
Kocouři jsou staří 6 let(1x běžná kočka domácí a 1x kříženec siamské kočky), oba kastrovaní. Bohužel nejsou očkováni, protože jsou pouze doma. (Infekci jsme pravděpodobně donesli domů sekrety od sousedovic venkovní kočky, která podezřele pokýchávala) .
Náš místní veterinární lékař se nejprve domníval, že se jedná o kočičí virozu „chřipku“ s lehkým průběhem. Poté ale nastaly komplikace.
Zpočátku průhledná hlenová sekrece z nosu, časté kýchání, zvýšená teplota, zvětšené podčelistní uzliny, poté během několika dnů zkomplikování průběhu – bronchitis. Dostali jsme Marbocyl tbl. denně, i přesto zhoršování průběhu. Dále:
U jednoho z kocourů zkomplikování pneumonií s výpotkem, poté kard.dekompenzace s plicním edémem, terapie – ATB injekční – opět Marbocyl, malé dávky kortikoidů a kontinuálně diuretika. Stav otoků cca za 2 dny zlepšen, od lékaře nasazen Fortecor 1/2tbl./den, další 2 dny přetrvával hlučný srd.šelest, který nyní upraven. Kocour nyní bez zadýchávání, diureza norm., pečuje o srst, krmí se bez obtíží.
U druhého kocoura cca 2týdny neustupující bronchitis. Opět Marbocyl injekčně. Nyní regrese zvětšení uzlin i poslechového nálezu, přetrvává ale hojná průhledná hlenová sekrece z nosu, slzení očí, stále kýchání, nyní až epizody krvácení z nosu při kýchání, únava a horší krmení.
Je i nadále vhodná léčba Fortecorem u kocoura č.1? Pravděpodobně by byla asi vhodná ECHOKG kontrola stavu chlopní a ejekční frakce a dle toho rozhodnutí o další terapii?(Náš veterinář bohužel možnost ECHOKG nemá).
Bohužel jsem poněkud nešťastná z neústupu obtíží u kocoura č. 2. Jaká by byla ev.vhodná další vyšetření(léčba probíhala pouze empiricky, náběry náš veterinář žádné nedělal)? Existují formy očních/nosních kapek či mukolytik i třeba lidských, která bych mohla užít při terapii?
Předem děkuji za odpověď. S pozdravy M.Vojtková

ODPOVĚĎ

Od:
E-mail: muzik@vedilab.cz

dobrý den, určitě nemůžeme upravovat léčbu jen podle těchto informací. Viděl bych jako zásadní provést RTG vyšetření plic, aby se posoudil stav průdušek a plic a na základě tvaru srdeční siluety eventuelně nechat provést kompletní kardiologické vyšetření. Vhodné by bylo posouzení krevního obrazu ke sledování účinku antibiotik. S pozdravem Pavel Mužík


Zpět

Fotogalerie


VEDILAB Veterinární klinika
VEDILAB Laboratoř
VEDILAB spol. s r.o.
Pod Vrchem 51
312 00 Plzeň

Tel.: +420 377 262 114
E-mail: info@vedilab.cz
Ordinační hodiny:
Po - Pá:
08:00 - 19:00

Pohotovost (všední dny):
19:00 - 20:00

Pohotovost (sobota):
08:00 - 17:00

Pohotovost (neděle):
10:00 - 19:00

Pohotovostní poplatek:
150,- Kč
VEDILAB spol. s r.o.
Vedilab analytika
Pod Vrchem 51
312 00 Plzeň

Tel.: +420 377 260 838

E-mail:
huml@vedilab.cz

WWW:
http://www.vedilab-analytika.cz/