Vedilab

Užitečné informace | Hypothyreóza

Hypothyreóza

7.1.2011


Hypothyreóza je snížená funkce štítné žlázy. Onemocnění je velmi časté u psů a postihuje zejména psy středního věku. Vznik problému může být často podmíněn vrozenou poruchou vytváření hormonů, v pozdějším věku se štítná žláza může poškodit zánětlivým procesem, nejčastěji autoimunitního původu. Vzácně se u starých psů vyskytují i nádorová onemocnění štítné žlázy.

Nejčastější projevy hypothyreózy jsou kožní změny ve formě vypadávání nekvalitní, lámavé a matné srsti. Ve zvýšené míře šupinatí kůže. Pokud jsou viditelné úseky vypadané srsti, je to prvotně nesvědivý proces. V důsledku širokého působení hormonů štítné žlázy na mnoho orgánů a celkový metabolismus, pozorujeme i další doprovodné příznaky. Psi mají nižší chuť ke žrádlu, vyhledávají teplo, jsou spavější a unavení. Často se i přes redukční dietu stále zvyšuje hmotnost. Fenky mají porušený cyklus, říje se oddaluje nebo vynechává, může probíhat i tiše (bez zevních příznaků hárání). Je většinou výrazně zpomalená a funkčně postižená srdeční činnost, můžou být i trávicí problémy, např. obstipace. Někdy nízká hladina hormonů štítné žlázy podporuje i vývoj lokálních infekcí (např. ušních zánětů), které pak hůře reagují na léčbu.

Onemocnění je snadno diagnostikovatelné vyšetřením hladiny thyroxinu v krvi. Je-li snížená hladina, dodává se hormon v tabletové formě při kontrole hladiny v krvi. Většinou je tato substituční léčba dlouhodobá až doživotní.


Zpět

Fotogalerie


VEDILAB Veterinární klinika
VEDILAB Laboratoř
VEDILAB spol. s r.o.
Pod Vrchem 51
312 00 Plzeň

Tel.: +420 377 262 114
E-mail: info@vedilab.cz
Ordinační hodiny:
Po - Pá:
08:00 - 19:00

Pohotovost (všední dny):
19:00 - 20:00

Pohotovost (sobota):
08:00 - 17:00

Pohotovost (neděle):
10:00 - 19:00

Pohotovostní poplatek:
150,- Kč
VEDILAB spol. s r.o.
Vedilab analytika
Pod Vrchem 51
312 00 Plzeň

Tel.: +420 377 260 838

E-mail:
huml@vedilab.cz

WWW:
http://www.vedilab-analytika.cz/