Vedilab

Užitečné informace | Hypertrofická kardiomyopatie (HCM) koček

Hypertrofická kardiomyopatie (HCM) koček

7.1.2011


Onemocnění se vyskytuje u čistokrevných plemen i běžných kříženců prakticky v kterémkoliv věku. Častěji jsou postiženi kocouři středního věku, ale onemocnění může v extrémních případech vzniknout od 6 měsíců věku až po vysoké stáří. Plemenná dispozice je např. u mainských mývalých koček a ragdollů.
HCM jako primární onemocnění je neznámého původu, u některých plemen (zejména u mainských mývalých koček) je popsána genetická a rodová dispozice. HCM jako sekundární onemocnění vzniká nejčastěji důsledkem vysokého krevního tlaku (například při onemocnění ledvin) nebo některých hormonálních onemocněních např. při zvýšené produkci hormonů štítné žlázy (hypertyreóza).

Přesná diagnóza je možná pouze podrobným echokardiografickým (sonografickým) vyšetřením. Podpůrnými diagnostickými metodami tohoto onemocnění jsou klinické nálezy srdečních šelestů, rychlé nebo nepravidelné srdeční akce, rentgenogramy hrudníku, EKG, případně měření krevního tlaku. V počátečních stádiích nebo u mírných forem onemocnění, kdy nejsou sonografické změny na srdci ještě rozvinuté, je diagnóza HCM nejistá. V současné době existuje genetický skríningový test pro mainské mývalí kočky prováděný z krve. Test prokáže, má-li zvíře mutaci v genu cMyBP-C a nese-li tudíž dispozici k tomuto onemocnění. Pro ostatní plemena a ostatní geny je nutno souvislosti teprve vědecky prokázat.

Jaká zvířata mají být na HCM vyšetřována?

Podrobnější kardiologické vyšetření je vždy žádoucí provést u zvířat s klinickým podezřením na HCM – především je-li u kočky slyšitelný šelest nebo nepravidelný srdeční rytmus, nebo se projeví vážné příznaky akutního srdečního selhání. Jednorázové sonografické testování zvířat bez jakýchkoliv příznaků v rámci chovatelských programů je rozporuplné, protože ani velmi podrobné klinické a echokardiografické vyšetření nemusí odhalit mírné formy onemocnění (vysoké procento koček s mírnou formou HCM nemá ani šelest). Negativní kardiologický nález stejně jako negativní genetický test před zařazením do chovného programu negarantuje, že kočka kardiomyopatií během života neonemocní, protože HCM může vzniknout bez varování v kterémkoliv věku. Mainské mývalí kočky s pozitivním genetickým testem by se do chovu určitě zařazovat neměly. Genetické testování mainských mývalých koček plánovaných k chovu je doporučitelné už ve věku kotěte. Pro kočky v chovném programu by bylo smysluplné pravidelné každoročně opakované klinické a echokardiografické vyšetřování.


Zpět

Fotogalerie


VEDILAB Veterinární klinika
VEDILAB Laboratoř
VEDILAB spol. s r.o.
Pod Vrchem 51
312 00 Plzeň

Tel.: +420 377 262 114
E-mail: info@vedilab.cz
Ordinační hodiny:
Po - Pá:
08:00 - 19:00

Pohotovost (všední dny):
19:00 - 20:00

Pohotovost (sobota):
08:00 - 17:00

Pohotovost (neděle):
10:00 - 19:00

Pohotovostní poplatek:
150,- Kč
VEDILAB spol. s r.o.
Vedilab analytika
Pod Vrchem 51
312 00 Plzeň

Tel.: +420 377 260 838

E-mail:
huml@vedilab.cz

WWW:
http://www.vedilab-analytika.cz/