Vedilab

Užitečné informace | Dilatační kardiomyopatie – onemocnění především velkých plemen psů

Dilatační kardiomyopatie – onemocnění především velkých plemen psů

7.1.2011


Dilatační kardiomyopatie (DCM) je onemocnění myokardu (srdečního svalu), které se projevuje zeslabením stěn, zvětšením objemu srdečních dutin a sníženou funkcí srdeních oddílů.

Typicky a nejčastěji vzniká u  boxerů,  dobrmanů a dalmatinů, kde je jednoznačně prokázána dědičná dispozice přenášená po linii rodu.
Z dalších plemen jsou obecně postižena všechna velká až obří plemena, zejména německé dogy, irští vlkodavové, němečtí ovčáci, novofoundlanští psi, retrívři a molosoidní plemena.
Často může problém vznikat u pracovních a loveckých psů.
Z malých a středních plemen je častější výskyt u španělů (zvláště amerických kokršpanělů), bulteriérů a anglických buldogů.

Příčina vzniku tohoto onemocnění je nejčastěji idiopatická, tzn. neznámého původu. Z dalších faktorů je prokázán vliv určitých hormonů, toxinů a léčiv. Významně se podílí již zmíněný vliv dědičnosti. U španělů je prokázána nutriční podstata, kdy tělu chybí příjem specifických nezbytných aminokyselin. Stav můžou navodit i zánětlivá nebo infekční onemocnění (např. borelioza).

Obraz onemocnění na srdci je charakterizován zvětšením srdečních dutin a zeslabením stěn. Nejprve vzniká postižení levého srdce, později se srdce většinou rozšíří celé. Při velkém objemu dutin a tenkých stěnách se snižuje schopnost stažlivosti srdečního svalu a snižuje se srdeční výdej. Tím krev v těle obíhá pomaleji, takže se méně prokrvují všechny orgány. Z důvodu pomalého návratu krve do srdce se hromadí tekutina uniklá z cév v mezibuněčných prostorech všech tkání a vznikají systémové otoky a edém plic.

Velkým rozšířením srdce popraskají mikroskopická svalová vlákna myokardu, změní svoje uspořádání a na mnoha místech vznikají vazivové jizvy. Důsledkem abnormálního přenosu elektrického impulsu po postiženém myokardu se pak vytvářejí poruchy srdečního rytmu. Při chaotické činnosti srdce dochází k nedostatečnému zásobování srdce vyživou a kyslíkem a následuje jeho selhání.

Při mírných stupních postižení se pozorují pouze nespecifické příznaky jako je snížená tolerance zátěže a celková slabost. Následkem nepravidelného rytmu a nedokrvení mozku často vznikají krátkodobé mdloby a kolapsy. Selhávání srdce dále pak provázejí zejména otoky plic projevující se dušností a kašláním. Tekutina se hromadí i uvnitř dutiny břišní, která se zvětšuje, vystupuje hřbet a pes celkově ztrácí kondici.

Klinickým vyšetřením můžeme zjistit u postiženého psa horší výživný stav, bledší sliznice, slabší puls a většinou rychlejší tepovou frekvenci. Často se v pokročilejších stádiích odhalí srdeční arytmie. Můžou vznikat dušnosti.
Při podezření z takového problému by mělo následovat specializované kardiologické vyšetření. Orientační informaci nám poskytne RTG a EKG vyšetření. Především je však  třeba vyšetřit srdce podrobně echokardiograficky (sonograficky), což poskytne přesnou informaci o morfologii a funkci srdce. Přesné EKG vyšetření pak charakterizuje příůpadnou arytmii a umožnňuje sledování efektu terapie. Na základě této komplexní diagnostiky pak lze přesně navrhnout vhodnou léčbu.

Stanovení přesné diagnózy není vždy snadné. Zvláště u boxerů nemusí kardiomyopatii provázet významné zvětšení srdce a může se jednat pouze o funkční poruchu, jejíž projevy nemusejí mít trvalý charakter. Časté jsou u nich pouze občasné záchvatovité poruchy rytmu, které při běžném vyšetření psa nemusejí být vždy slyšet nebo je nemusíme zachytit na běžném krátkém záznamu EKG.
Při podezření na takovouto poruchu, která se může projevit třeba jen občasnými záchvaty nebo kolapsy, je nutné vyšetřit psa tzv. Holterovým EKG monitoringem. Jedná se o kontinuální sledování elektrické aktivity srdce EKG přístrojem připevněným na těle psa, které se trvale snímáobvykle 24 hod. Tento nahraný záznam umožní analyzovat srdeční činnost během normálních aktivit psa i v průběhu spánku. Počítačovým vyhodnocením záznamu pak často odhalíme skryté postižení srdce. Toto vyšetření v České republice provádějí specializovaná referenční pracoviště.

Odhalíme – li srdeční onemocnění typu dilatační kardiomyopatie, je potřeba provést další vyšetření krve s cílem doplnit informace o faktorech, které by mohly stav vyvolat nebo přispívat k jeho zhoršování. Pokud včas odhalíme příčinu a zkorigujeme ji, vývoj onemocnění tím můžeme zpomalit. Čím dříve se problém podchytí a podrobně vyšetří, tím přesněji a efektivněji ho můžeme léčit.

Projeví – li se naplno příznaky srdečního selhání, není už prognóza vývoje onemocnění příliš příznivá a dlouhodobá.


Zpět

Fotogalerie


VEDILAB Veterinární klinika
VEDILAB Laboratoř
VEDILAB spol. s r.o.
Pod Vrchem 51
312 00 Plzeň

Tel.: +420 377 262 114
E-mail: info@vedilab.cz
Ordinační hodiny:
Po - Pá:
08:00 - 19:00

Pohotovost (všední dny):
19:00 - 20:00

Pohotovost (sobota):
08:00 - 17:00

Pohotovost (neděle):
10:00 - 19:00

Pohotovostní poplatek:
150,- Kč
VEDILAB spol. s r.o.
Vedilab analytika
Pod Vrchem 51
312 00 Plzeň

Tel.: +420 377 260 838

E-mail:
huml@vedilab.cz

WWW:
http://www.vedilab-analytika.cz/