Vedilab

Užitečné informace | Diabetes mellitus

Diabetes mellitus

7.1.2011


Diabetes mellitus (cukrovka) je nejčastěji diagnostikované onemocnění žlaz s vnitřní sekrecí. Zvýšený výskyt je v posledních letech dán lepšími diagnostickými možnostmi veterinárních pracovišť, ale rozhodující roli hraje i životní styl doma chovaných zvířat, zejména obezita. Významným způsobem vznik onemocnění u fen vyvolávají dlouhodobě působící injekce “hormonální antikoncepce“, a stejně tak působí i vaječníkové cysty fen, produkující hormony delší dobu než při normálním cyklu. Tím se zvyšuje hladina krevní glukózy a vznikají příznaky cukrovky, někdy jen dočasně po hárání. Onemocnění někdy vyprovokují i dlouhodobě užívané kortikoidní hormony.

Onemocnění je dané buď nedostatečnou produkcí inzulinu v buňkách slinivky břišní, nebo naopak v periferních tkáních vzniká blok hospodaření s glukózou při normálních hladinách inzulínu. Relativně častější výskyt se popisuje u jezevčíků, pudlů a německých ovčáků. U psů, narozdíl od koček, má onemocnění delší a postupný vývoj. Zvířata mají větší potřebu pít a močit, často při dostatečném příjmu potravy a zachované chuti hubnou. Srst obvykle přerůstá do délky, je nepřiléhavá a jemnější. U dlouho trvajících stavů a vysokých hladin krevního cukru se ukládají produkty změněného metabolismu do očních čoček a způsobují jejich trvalé zakalení. Při dlouhodobě neléčeném stavu dochází k významným změnám celkového metabolismu a poškozování vnitřních orgánů, zejména ledvin a jater, vedoucí často k jejich selhávání.

Nemoc se diagnostikuje vyšetřením krevní glukózy. Při zjištění vysoké hladiny v krvi doporučujeme celkové vyšetření krve na stanovení funkčnosti vnitřních orgánů a vyšetření hladiny vnitřního inzulinu. Zahájení injekční léčby umělým inzulinem je potřeba pravidelně kontrolovat vyšetřováním glukozy v krvi, než dojde ke stabilizaci účinku. Po stabilizaci celkového stavu doporučujeme ihned provést u feny kastraci. Působí -li dále pohlavní hormony, snižuje se efektivita léčby inzulinem, v některých případech pak léčba nemusí fungovat vůbec. Při aplikaci inzulinu je nezbytně nutné dodržovat přesný krmný program pro zvíře a přizpůsobit jeho denní režim účinkům inzulinu. Zejména u cukrovky 2. typu je vhodné přidávat ke krmné dávce Bioaktivní chrom, který vylepšuje využití inzulínu a snižuje rezistenci periferních tkání. Lepších terapeutických efektů dosahujeme při podávání klinické diety kontrolující příjem sacharidů.

Léčené a dobře odpovídavé pacienty se daří držet při kvalitním životě mnoho let, při neléčeném stavu dojde většinou k selhání životních funkcí během několika měsíců.


Zpět

Fotogalerie


VEDILAB Veterinární klinika
VEDILAB Laboratoř
VEDILAB spol. s r.o.
Pod Vrchem 51
312 00 Plzeň

Tel.: +420 377 262 114
E-mail: info@vedilab.cz
Ordinační hodiny:
Po - Pá:
08:00 - 19:00

Pohotovost (všední dny):
19:00 - 20:00

Pohotovost (sobota):
08:00 - 17:00

Pohotovost (neděle):
10:00 - 19:00

Pohotovostní poplatek:
150,- Kč
VEDILAB spol. s r.o.
Vedilab analytika
Pod Vrchem 51
312 00 Plzeň

Tel.: +420 377 260 838

E-mail:
huml@vedilab.cz

WWW:
http://www.vedilab-analytika.cz/