Vedilab

Užitečné informace | Borelióza

Borelióza

7.1.2011


Borelióza je infekční onemocnění především způsobované spirochetou Borrelia burgdorferi. V Evropě se přenáší klíšťaty a nelze vyloučit ani přenos jiným krev sajícím hmyzem. Infikovaná klíšťata se vyskytují endemicky. To znamená, že nakažený hmyz schopný přenosu onemocnění se vyskytuje pouze v některých lokalitách. Častější výskyt je u psů, ale nakazit se může i kočka.Onemocnění nemá konstantní průběh a může mít různé projevy. Většinou se vyskytuje v létě. Zvíře je apatičtější, nemá chuť k příjmu potravy a často kulhá.V akutním stádiu se nejčastěji zjišťuje zvýšená teplota až horečka, zvětšené mízní uzliny a pohybové problémy provázené bolestí více kloubů najednou. V některých případech se nedá bolest přímo lokalizovat. Vzácněji akutní infekce postihuje srdce, ledviny nebo nervový systém. Kožní změny u zvířat oproti lidem nejsou typické. Příznaky akutní neléčené infekce můžou za několik dní odeznít, ale často se opakovaně vrací. Vznikne – li chronická forma boreliózy, dochází k trvalému postižení kloubů, ledvin, srdce, mozku, atd. Projevy jsou různé – opakující se bolesti kloubů se špatnou odpovědí na léčbu, poškození ledvin, poruchy srdečního rytmu, záchvaty, změna chování a podobně.

Vznikne-li na základě klinického obrazu podezření na onemocnění boreliózou, diagnóza se potvrzuje  vyšetřením protilátek z krve. Při klinickém onemocnění a pozitivním vysokém titru protilátek se onemocnění léčí dlouhodobě (3-4 týdny) antibiotiky.

Na rozdíl od lidí lze psy proti borelióze očkovat.

Vakcinovat lze už štěňata od stáří 12 týdnů. Každé první očkování , i u dospělého zvířete, se musí opakovat za 3-4 týdny, následně pak každoročně. Doporučuje se provádět vakcinaci na začátku kalendářního roku, kdy je výskyt klíšťat minimální a do začátku jejich sezóny se vytvoří dostatečná hladina ochranných protilátek.

Důležitou roli v prevenci boreliózy hrají též preparáty chránící před ektoparazity (spot on pipety, obojky, spreje).


Zpět

Fotogalerie


VEDILAB Veterinární klinika
VEDILAB Laboratoř
VEDILAB spol. s r.o.
Pod Vrchem 51
312 00 Plzeň

Tel.: +420 377 262 114
E-mail: info@vedilab.cz
Ordinační hodiny:
Po - Pá:
08:00 - 19:00

Pohotovost (všední dny):
19:00 - 20:00

Pohotovost (sobota):
08:00 - 17:00

Pohotovost (neděle):
10:00 - 19:00

Pohotovostní poplatek:
150,- Kč
VEDILAB spol. s r.o.
Vedilab analytika
Pod Vrchem 51
312 00 Plzeň

Tel.: +420 377 260 838

E-mail:
huml@vedilab.cz

WWW:
http://www.vedilab-analytika.cz/