Vedilab

Užitečné informace | Alergie

Alergie

7.1.2011


Alergie je přehnaná reakce imunitního systému přecitlivělého organismu jedince na látky, které se v prostředí běžně vyskytují.

Projevy alergických reakcí můžou být sezónní (zejména pylové alergie) nebo celoroční (alergie na bleší kousnutí , na roztoče, prach, atopické záněty kůže apod). Specifickou skupinu tvoří potravní alergie.

Možné druhy alergií

Alergická reakce na jarní pyly je nejčastěji vyvolávána pyly stromů (líska, bříza, habr, dub, buk, javor, jasan, topol, platan, lípa). Vrchol jarní pylové sezóny se objevuje v období dubna a května.

Letní alergii způsobují nejvíce pyly trav s vrcholem v červnu a červenci.

Potravní alergie je nejčastěji vyvolávána bílkovinami hovězího, vepřového masa, sóji a pšenice.

Kontaktní alergie je typ opožděné reakce na bílkovinné alergeny, projevující se kožními reakcemi nebo otoky.

Nejčastější alergie psů je na bleší kousnutí. Časté jsou smíšené alergie (na více alergenů).

Projevy

Pylové alergie se projevují jako záněty horních cest dýchacích (rýmy, záněty průdušek, astma) nebo kožními změnami (svědivostí, začervenáním kůže, později vznikem kožních lézí a dispozicí k bakteriálním infekcím kůže). Většinou je problém sezónního charakteru.

Atopie je typ hypersensitivní reakce I. typu, u které se jednoznačně uplatňuje vliv dědičnosti. Projevuje se nejčastěji kožními reakcemi – atopický exém nebo příznaky alergických dýchacích potíží.

Alergie na bleší kousnutí se nejčastěji projevuje svědivostí a olysáním kůže na bedrech.

Potravní alergie se projevuje většinou primárně nesnášenlivostí krmiva ve formě průjmů případně zvracení. Často se přidávají příznaky svědivosti kůže a začervenání především na ušních boltcích.

Diagnóza

Potvrzení podezření na alergickou reakci je možné zjištěním hladin protilátek (imunoglobulinů) v krvi nebo kožním alergickým testem, kdy se napíchají specifické alergeny do kůže a odečítá se reakce organismu.

NA NAŠÍ KLINICE MÁME V SOUČASNÉ DOBĚ K DISPOZICI SETY K TESTOVÁNÍ NEJŠIRŠÍ MOŽNÉ ŠKÁLY ALERGENŮ.

Léčba

Za současných možností medicíny je alergie nevyléčitelná. Lze pouze tlumit její klinické příznaky, přičemž možnosti terapie a její účinnost jsou menší než v humánní medicíně.

Základem je snaha vyhnout se kontaktu s alergenem, je-li to možné (např. u potravních alergií, alergie na blechu).

Při léčbě kožních projevů alergií je nejprve nutné vyléčit akutní zánětlivé změny. Nejúčinnější je celková aplikace antibiotik (v lehčích případech stačí léčba lokální), v případě intenzivního akutního zánětu doplňujeme terapii aplikací kortikoidů a šampónů s dezinfekčním účinkem.

Prvním udržovacím krokem obvykle bývají opakované koupele v hypoalergenních šampónech. Pokud je tato terapie nedostatečně účinná, je nutno nasadit celkově glukokortikoidy. Nejnižší účinná dávka se pak použije jako udržovací. V případě sezónnosti je možno u některých zvířat kortikoidy po vymizení příznaků úplně vypustit.

Antihistaminika jsou méně účinná než u lidí.

U potravinových alergií lze vyloučit z jídelníčku potraviny, které vyvolávají alergické reakce. Za optimální postup považujeme nasazení eliminační diety po dobu minimálně 2 měsíců. V případě zlepšení klinických příznaků lze přejít na klasické hypoalergenní diety typu LAMB and RICE nebo CHICKEN and RICE ).

U alergií, projevujících se respiračními problémy je většinou nutno podávat celkově kortikoidy, symptomatické léky tlumící kašel a roztahující průdušky.
NA KOŽNÍM ODDĚLENÍ NAŠÍ KLINIKY PROVÁDÍME ROVNĚŽ HYPOALERGENNÍ TERAPII.
Jedná se o 9ti měsíční sérii injekcí individuálně specifikovaných alergenů. Léčba nevede k úplnému vymizení klinických příznaků, ale jen k jejich dočasnému potlačení. Úspěšnost této léčby se pohybuje kolem 60-80 %. Obvykle ji lze opakovat cca po 2 letech.


Zpět

Fotogalerie


VEDILAB Veterinární klinika
VEDILAB Laboratoř
VEDILAB spol. s r.o.
Pod Vrchem 51
312 00 Plzeň

Tel.: +420 377 262 114
E-mail: info@vedilab.cz
Ordinační hodiny:
Po - Pá:
08:00 - 19:00

Pohotovost (všední dny):
19:00 - 20:00

Pohotovost (sobota):
08:00 - 17:00

Pohotovost (neděle):
10:00 - 19:00

Pohotovostní poplatek:
150,- Kč
VEDILAB spol. s r.o.
Vedilab analytika
Pod Vrchem 51
312 00 Plzeň

Tel.: +420 377 260 838

E-mail:
huml@vedilab.cz

WWW:
http://www.vedilab-analytika.cz/