Vedilab

alergie

OTÁZKA

Od: Hana Kadeřávková
E-mail: hanita@seznam.cz

Dobrý den,
ráda bych poprosila o radu ohledně možné alergie. Mám sedmiměsíční štěně zlatého kokršpaněla a zhruba před dvěma měsíci začal mít problémy se srstí. Začal si okusovat stehna zadních pacek, okolo ocásku, lízal si bříško a náprsenku a zvýšeně se drbal. Zcela náhle, během pár dnů mu ztmavlo bříško, které měl do té doby celé růžové, občas mu jakoby zarudlo s trochou menších pupínků. Dostal na zkoušku kortikoidní tablety, bohužel název neznám, byly to takové větší cukříky. Čtyři dny jedl jeden celý, poté 8 dnů po půlkách. Zhruba pět dnů se nedrbal vůbec, potom se zase začal trochu drbat. Takže mi řekli, že půjde patrně o alergii a byla nám doporučena změna stravy a koupání v šampónu Medivet, tablety byly vysazeny. Přešli jsme tedy na granule Proplan junior sensitive– losos a rýže. Drbání a kousání bylo stále trochu častější, ale zase ne nijak neúnosné. Zkrátka to vypadalo, jako kdyby měl blechu. Je ale pravidelně odčervován a dostává i přípravek proti blechám a klíšťatům – ampule Frontline za krk, nikdy blechy neměl, ani na veterině nic neobjevili, naopak kůži má prý čistou, doposud bez jakýchkoliv stroupků, lupů, škrábanců apod.
Nyní má zhruba deset dnů trochu větší problémy, na hrudníku a v podpaží přední packy se škrábe intenzivněji, až si vytvořil hodně zarudlé a téměř rozškrábané místo. Po vykoupání v Medivetu se mu to trochu zklidnilo, druhý den zarudlé místo téměř zmizelo, škrábání se zmírnilo. Na veterině nám doporučili úplně vyloučit veškeré průmyslové krmení včetně pamlsků a přejít na domácí vařenou stravu s přílohami. Zároveň dostal za krk ampuli Advocate a předepsali mu léky Triamcinolon, 1/4 tablety denně. Ráda bych ale kortikoidní léčbě předešla, bojím se vedlejších účinků. Doposud mu nebyl dělán žádný test, odběry krve na rozbor neměl, pouze malý kožní seškrab s tím, že prý je vše negativní. V tomto týdnu, kdy má vlastně poprvé větší problémy, že měl zmíněné téměř rozškrábané místo, jsem si všimla, že začne být najednou více teplý, hlavně bříško, i čumáček, jakoby zapařený. Zároveň mu zčervenají uvnitř uši, zarudne bříško, objeví se na něm trochu i ta vyrážka, zčervená i to nyní více škrábané místo v podpaží a na přední části hrudníku pod chlupy a u tlamičky mu také zčervená okraj spodního pysku. |V tu chvíli se začne daleko víc drbat, do rána se to ale zase třeba zklidní a zarudlá místa téměř ustoupí.
Prosím o radu, co byste mi doporučili. Lék Triamcinolon jsem ještě nenasadila, protože jsem se dočetla, že v případě odběrů by měl být pes minimálně čtyři týdny bez kortikoidní léčby. Pro úplnost doplňuji, že první problémy se zvýšeným škrábáním nastaly zhruba deset dnů po aplikaci vakcíny proti vzteklině, ale s tím to patrně nesouvisí, že? Asi před čtrnácti dny měl tři zakouslá ale „nenasátá“ klíšťata, jedno na bříšku, jedno zespoda brady a jedno zboku krku. Také má od narození ještě problémy s ušima i očima, již několikrát bylo obojí přeléčováno. Také mám doma dvě kočky, tak mě napadlo, jestli nemůže být problém v kontaktu s nimi (jsou také pravidelně odčervovány a dostávají také za krk ampule proti blechám).

Omlouvám se za obsáhlý výčet problémů a moc prosím o radu. Nechtěla bych nic zanedbat a ráda bych vyřešila jeho potíže bez nutnosti braní kortikoidů. Dozvěděla jsem se, že se specializujete i na dermatologické problémy a vyšetření, jsem z Prahy, takže by nebyl problém případně přijet i k Vám na kliniku, event. poprosím o doporučení, kam se obrátit.

Předem moc děkuji za odpověď a přeji hezký den. S pozdravem
Hana Kadeřávková

ODPOVĚĎ

Od:
E-mail: muzik@vedilab.cz

dobrý den,
z Vašeho popisu je zřejmé, že by se mohlo jednat o alergii. Pro otestování alergie je nutno minimáně na 3 týdny vysadit veškeré léky kortikoidové podstaty. Ideální by bylo kontaktovat přímo Dr. Humla (602211309) a domluvit se s ním na přesném postupu eventuelně rovnou termínu návštěvy. s pozdravem Pavel Mužík


Zpět

Fotogalerie


VEDILAB Veterinární klinika
VEDILAB Laboratoř
VEDILAB spol. s r.o.
Pod Vrchem 51
312 00 Plzeň

Tel.: +420 377 262 114
E-mail: info@vedilab.cz
Ordinační hodiny:
Po - Pá:
08:00 - 19:00

Pohotovost (všední dny):
19:00 - 20:00

Pohotovost (sobota):
08:00 - 17:00

Pohotovost (neděle):
10:00 - 19:00

Pohotovostní poplatek:
150,- Kč
VEDILAB spol. s r.o.
Vedilab analytika
Pod Vrchem 51
312 00 Plzeň

Tel.: +420 377 260 838

E-mail:
huml@vedilab.cz

WWW:
http://www.vedilab-analytika.cz/